Odcinek 01 / Dlaczego Konik Kreatywny lubi twórczych ludzi i drąży temat z ciekawością dziecka?

Nazywam się Katarzyna Moczulska. Tworzę podcast Konik Kreatywny. Zapraszam Cię na premierowy odcinek, w którym opowiem Ci trochę o sobie i o tym skąd pomysł na przestrzeń Konika Kreatywnego.

Pobierz podcast Słuchaj na Spotify

Jeśli interesują Cię ciekawi ludzie, zaprojektowane produkty, niezwykłe miejsca i smaki to miejsce jest dla Ciebie. W przestrzeni Konika Kreatywnego poznasz polskich artystów, projektantów, designerów i wizjonerów.

A jeśli jesteś artystą, malarzem, designerem, twórcą, człowiekiem z pasją. Dowiesz się jak możesz dołączyć do Konika Kreatywnego i nawiązać ze mną współpracę. Jak możesz pokazać u mnie siebie i swoją twórczość, szerszej publiczności.

W tym odcinku (w minutach): 
00:00 / Wstęp, w którym dowiesz się w skrócie co znajdziesz w tym odcinku
01:26 / Zacznijmy od początku czyli wspomnienia z Hong Kong i co ma do tego Konik
05:32 / Garść anegdot i odwieczne pytanie: jak inni rozbudzają w sobie pasje i zaczynają tworzyć? @foldiful
06:05 / O Koniku Kreatywnym.
06:21 / Malarka Sylwia Mużyło pyta jak sobie radzę z krytyką czyli garść anegdot c.d.
08:00 / Pierwsze urodziny Konika Kreatywnego czyli o formach publikacji w przestrzeni Konika. Patataj.
09:08 / O pewnej polskiej winnicy i o tym jakie treści znajdziesz na Koniku Kreatywnym.
12:30 / O współpracy z Konikiem Kreatywnym. Zapraszam 🙂
17:54 / Wkrótce 02 odcinek! Wywiad z @Malikceramik, o tajemniczym szuraniu i tworzeniu ceramiki.

Okładka podcastu Konik Kreatywny

Zapraszam do lektury 🙂

Dzień Dobry. Słuchasz właśnie pierwszego odcinka podcastu Konik Kreatywny. Ja, nazywam się Katarzyna Moczulska a ten podcast, jest dla Ciebie, jeśli interesują Cię ciekawi ludzie, produkty, niezwykłe miejsca i smaki.

W przestrzeni Konika Kreatywnego poznasz polskich artystów, projektantów, designerów i wizjonerów. To co? Jesteście gotowi na dzisiejszą dawkę inspiracji?

Ten odcinek podcastu Konik Kreatywny jest realizowany w moim domowym biurze. Opowiem Ci trochę o sobie i o tym skąd pomysł na przestrzeń Konika Kreatywnego.

A jeśli jesteś artystą, malarzem, designerem, twórcą, człowiekiem z pasją, dowiesz się jak możesz dołączyć do Konika Kreatywnego i nawiązać ze mną współpracę. Jak możesz pokazać u mnie siebie i swoją twórczość, szerszej publiczności.

Acha i muszę Cię ostrzec 🙂 Drażę temat z ciekawością dziecka. Zadaje mnóstwo pytań. Zdarza mi się wchodzić w słowo moim gościom i lubię się dzielić pozytywną energią, a kiedy jestem pod wrażeniem czyjejś twórczości to Achy i Ochy są na porządku dziennym. 

Zacznijmy od początku.

Osiem, prawie 9 lat temu wyjechałam do Hong Kongu. Zamknęłam za sobą pewien ważny etap w moim życiu. Zostawiłam życie w Polsce. Nie planowałam podróży dłuższej niż 3 mc czyli takiej, na którą pozwalała wiza turystyczna dla Polaków.

W innym odcinku opowiem Ci wiele niesamowitych przygód jakie Europejka będąca pierwszy raz w Azji przeżyć musi czy tego chce czy nie ale w tym momencie ważne jest to, co dziś już wiem. To był początek Konika Kreatywnego.

W Hong Kongu gościłam u bardzo przyjacielskiej chińskiej rodziny.

Rodziny tradycyjnej gdzie głowa rodu, pan cichy i dyskretny, w słusznym wieku miał dwa domy, dwie żony i trzech synów. Ci ludzie byli dla mnie jak rodzina i zawsze będę wspominać ich z sentymentem. 

Po miesiącu zwiedzania Hong Kongu zdecydowałam się spróbować znaleźć tam pracę i zostać na dłużej. Bo czemu nie?

W przerwie nagrania 04 odcinka podcastu Konik Kreatywny delektuje się atmosferą pracowni malarki Sylwii Mużyło, Dzierżoniów, sierpień 2019.
Nagranie krótkiego wywiadu video z malarką Joasią Sierko Filipowską @modanasztukę, Hotel Andel’s, maj 2019, Łódź. Dwie części wywiadu znajdziesz na profilu instagram @konikreatywny w zakładce IGTV.

Etat w Hong Kongu.

Wystarczył miesiąc, żebym znalazła prace w zawodzie jako Art Director przy projektowaniu komercyjnych aplikacji mobilnych. Jeszcze tylko władze musiały uznać mnie za profesjonalistkę co też uczyniły i wystawiły mi dwuletnią wizę pracowniczą.

To tak w skrócie. I to dużym. Gdzie w tym wszystkim jest Konik Kreatywny?

Po kilku miesiącach intensywnej pracy z okazji Chińskiego Nowego Roku, otrzymałam kilka dni wolnego i bilet do kraju, żebym mogła odwiedzić rodzinę. Caaałe 5 dni 🙂

Ponad 21 godzin lotu z przesiadką w Amsterdamie, w jedną stronę. 3 pełne dni w Polsce.

Kiedy wysiadłam na lotnisku w Okęciu. Zobaczyłam przestrzeń, odetchnęłam rześkim powietrzem… i… zakochałam się w Polsce. Po prostu. (śmiech) … możecie mi uwierzyć lub nie ale pamiętam zieleń trawy… a przecież był luty.

Tak. Dziś widzę, że dzięki Chińczykom, których tam poznałam, którzy byli moimi przyjaciółmi i współpracownikami. Dzięki ich fascynacji Polską Szkołą Plakatu i polskim designem… – tak ciężko mi było wtedy w to uwierzyć. Tak więc dzięki ich fascynacji, również malarstwem Malczewskiego i Matejki a potem moim zachwytem przestrzenią na Okęciu uświadomiłam sobie, ile dobra mamy w naszym kraju. Brzmi to nieco górnolotnie ale to były właśnie takie myśli i zostały one ze mną na długo…. do teraz.

Wspomnę jeszcze, że lata temu skończyłam Liceum Plastyczne im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi a potem zrobiłam dyplom magistra na Akademii Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego, również w Łodzi, jeszcze w czasach uczelni państwowych. Na Wydziale Malarstwo i Grafika.

Nigdy jednak nie odważyłam się zostać Artystką. 

Powrót do Polski.

Wtedy. Kiedy wróciłam do Polski. Zaczęłam pracę w jednej z warszawskich agencji reklamowych w dziale Kreacji, potem w kolejnej. Jako Art Director, Senior Art i Head of Creative. Kreacja to był mój Konik.

I tak po latach kiedy zdecydowałam się zbudować własną przestrzeń zawodową, stworzyłam blog o tej nazwie – Konik Kreatywny, w której chce prezentować profile kreatywnych ludzi. Polskich artystów, projektantów, designerów i wizjonerów. Ludzi z pasją.

i bardzo się cieszę móc Cię gościć u siebie.

Jeśli tu ze mną jesteś to znaczy, że i Ciebie pasjonuje proces twórczy i ludzie, którzy w naszym kraju mają w sobie pasje do tworzenia.

Nie wiem jak Ciebie ale mnie zawsze ciekawi, jak to się stalo, że ktoś zaczął być artystą malarzem, projektantem? Jak to się stało, że ktoś zdecydował się żyć inaczej niż 8h na etacie. Jak to się stało, że ktoś zdecydował się tworzyć zawodowo artystyczną ceramikę?

Jak to się dzieje? No jak?

Jak to się dzieje, że poważna Pani architekt, żona i mama dwójki dzieci nagle decyduje się spełnić jakąś własną wewnętrzną potrzebę i wieczorami tworzy kompozycje geometryczne inspirowane origami, składające się przynajmniej ze 100 elementów, które zresztą będziemy mogli podziwiać na listopadowych Targach Sztuki Dostępnej, w Warszawie, na stoisku @foldiful.

Natura Konika Kreatywnego.

W swojej naturze jestem obserwatorem. Zadaje pytania i umiem się zachwycać. Lubię działać trochę na przekór przyjętym regułom.

Jakiś czas temu malarka Sylwia Mużyło, zapytała mnie jak sobie radzę z krytyką i nie chodziło jej o krytykę pod adresem moim czy Konika tylko o wyrażanie krytycznych opinii na temat czyjejś twórczości. Trudne pytanie.

Przyznam, że nie mam w zwyczaju krytykować czyjejś twórczości. Odkrywam tego czy innego artystę, projektanta, czyjąś pasję – często przez przypadek i raczej jestem ciekawa tej osoby, jej motywów, celów i powodów. Nie muszę jej rozumieć, po prostu akceptuję.

Napewno i Ciebie nurtują pytania: kurcze, jak to się stało, że ktoś znalazł w sobie odwagę, lub tak jego/jej los się potoczył, że zajął/zajeła się projektowaniem damskich butów jak miało to miejsce w przypadku np. A Little Glamour … jakby mało było producentów butów…hmm.

Jak to się dzieje, że ktoś podejmuje nagle decyzję, że stworzy kolekcję lamp z jednego powtarzalnego elementu…jak to zrobili twórcy marki Wawerka?

To wszystko są polscy twórcy, często małe firmy rodzinne. Ja jestem pod ich wrażeniem. I tym chce się z Wami dzielić na Koniku.

Konik Kreatywny jest dla tych, którzy lubią się zainspirować!

Przestrzeń Konika Kreatywnego dedykuje każdemu kto lubi się zainspirować. Bo nie chodzi tu jedynie o to co zostało stworzone ale o ludzkie wybory i decyzje, które zaważyły na czyimś losie.

Decyzje dzięki, którym my, odbiorcy tej twórczości, możemy rano delektować się kawą w kubku z kolekcji Bubble od Malikceramik. Marki, którą od kilku lat buduje młoda dziewczyna z samiusieńkich gór.

…Posiadamy z mężem grafikę Roksany Kularskiej Król „Na Basenie”. Ile razy przechodzę obok niej, energiczne kobietki z burzą czarnych loków zwyczajnie wywołują uśmiech na mojej twarzy. Roxana, Dziękuję, że je stworzyłaś!

Pierwsze urodziny tuż, tuż.

Konik Kreatywny, 28-go października 2019 r, skończy rok. Do tej pory publikowałam materiały textowe na stronie www.konikreatywny.pl.

Od września tego roku zdecydowałam się publikować wywiady z polskimi twórcami także w formie PODCASTU Konik Kreatywny. Dzięki czemu możecie słuchać treści Konika w dowolnym miejscu i sytuacji mając przy sobie jedynie telefon komórkowy 🙂

To wygodne, a ja staram się wyjść odbiorcą Konika na przeciw. Dajcie znać czy trafiłam z tą formą publikacji.

Sama ostatnio słucham nałogowo podcastów i wierzę, że jest to idealne narzędzie również o charakterze biznesowym. 

TU chcę się z Wami spotykać i TU będziecie mogli spotkać wielu polskich twórców, artystów i rzemieślników.

Jakie tematy znajdziesz na Koniku Kreatywnym?

Na Koniku mówię o rodzimych twórcach dość szeroko. Opowiedziałam Wam już o artystycznej ceramice Salviapiana, o sesji fotograficznej pin-up ze znaną fotograf Joanną Wilińską. Pisałam o polskiej winnicy Pod Lubuskim Słońcem, którą odkryłam, i z której reguarnie zamawiamy z mężem – wina.

Zdradzę Wam, że… już od kilku miesięcy czekamy na dojrzewający SEKT z Winnicy pod Lubuskim Słońcem. Dam Wam znać jak tylko będzie dostępny. Zresztą sami obserwujcie na profilu @winnicapodlubuskimsłoncem jak tworzy się nagradzane wina…

Sztuka, wino i design.

A… czy… wiecie czym jest SEKT? Opowiem Wam w skrócie… w końcu sztuka, design i dobre wino idą poniekąd w parze 🙂

Wino musujące to zwykłe wino nasączone dwutlenkiem węgla – jak woda mineralna. Kolejny poziom jakości to Prosecco, czyli wina musujące produkowane specjalną metodą charmat.

Sekt ( to z niem.) czy hiszpańska Cava i francuski Szampan to podobno najwyższy poziom win z bąbelkami.

Porozmawiamy?

Na Koniku zdarza mi się, łączyć tematy o wspólnym mianowniku, jak np: rozmowy z mistrzami cukiernictwa z Maison, z malarstwem Sylwi Mużyło.

…jest jednak przestrzeń, która fascynuje mnie wyjątkowo. To Współczesne malarstwo polskie i jego twórcy. Chętnie prezentuje prace, artystów, które są dostępne do kupienia.

Publikując na Koniku, liczę na konwersację z Tobą. Jestem ciekawa co sądzisz o pejzażach Łukasza Olek? Jak odbierasz Sensual Landscape Grzegorza Worpus Budziejewskiego. Czy znasz malarstwo Karoliny Matyjaszkowicz? O… to malarstwo musisz znać…jest niezwykłe… 

Ciekawi  mnie również czy korzystasz z wnętrzarskich showroomów? Czy w ogóle wiesz, że takie istnieją…i to nie tylko w Warszawie.

No więc, o co chodzi z tym Konikiem Kreatywnym? Co jest moim celem?

Na Koniku Chciałabym pokazać Ci jak wielu fantastycznych ludzi mamy w Polsce. Jak z sukcesem, małe firmy rodzinne tworzą współczesny design. Moim celem jest również pokazanie Ci jak ciekawa sztuka powstaje w naszym kraju.

Chciałabym Cię przekonać do udziału w aukcjach internetowych. Czy też do odwiedzania Galerii Sztuki. Do tego byś odważył się zaglądać do pracowni artystycznych bez większego skrępowania. Zapukaj do drzwi artysty… dlaczego nie?

Chciałabym, żebyś nie czuł / nie czuła się skrępowana na wernisażu. Bo tam przychodzi się nie tylko po to żeby delektować się twórczością czy nawet niezłym winem…

Czy wiesz, że możesz śmiało pytać się o cenę na wernisażu? Możesz ją nawet negocjować i kupić prace, która Ci się podoba. I lepiej nie zwlekaj na kolejny dzień bo może się okazać, że obraz, w którym się zakochałaś /zakochałeś jest już w kolekcji prywatnej.

Czy wiesz, że stać Cię na młode, polskie malarstwo współczesne?

O mamo… Mam cały ogrom tematów do poruszenia. Pisz w komentarzu, które z nich interesują Cię najbardziej. Może odkryłeś / odkryłaś właśnie niesamowitego twórcę i chciałabyś / chciałbyś żebym zrobiła z nim wywiad. Daj znać. Nie krempuj się!

Żyjesz z pasją, np prowadzisz winnice, szyjesz zielone smokingi albo robisz vegańskie buty. Jesteś projektantem, artystą? Zapraszam Cię do współpracy.

Pytaliście mnie w ankiecie na story instagram na czym ta współpraca polega?

To zależy od Ciebie. Na Koniku Kreatywnym mogę zaprezentować Twoją twórczość, Twoja pasję i Ciebie. Właściwie TY jesteś najważniejsza / najważniejszy bo gdyby nie TY to nie byłoby tego co realizujesz.

Opowiem o Tobie m.in. w formie story na instagramie. 

Story na Koniku jest zaprojektowane. Jeśli już mnie znasz, to wiesz, że są to estetyczne wieloodsłonowe opowieści z początkiem, rozwinięciem i zakończeniem.

Jeśli mnie nie znasz to zobacz w wyróżnionych story choćby kampanie zatytuowaną: Biżuteria.

Najchętniej jednak przeprowadziłabym z Tobą wywiad.  Nagrałabym go w formie podcastu i przygotowała również publikację w formie textowej z fotografiami ilustrującymi to co robisz, tworzysz, projektujesz czy też masz w swojej ofercie.

Link z taką publikacją możesz zamieszczać na swojej stronie internetowej, na swoich profilach socialmediowych, w grupach, w których chcesz zaprezentować siebie i swoją Twórczość, swoją pasje.

Gdzie spotkasz Konika Kreatywnego? 

Przede wszystkim na stronie ww.konikreatywny.pl W social mediach działam głównie na instagramie oraz na FB i Linkedin.

Poznajmy się lepiej 🙂

Wystarczy, że zgłosisz się do mnie na konikreatywny@gmail.com lub napiszesz do mnie na msn czy na instagramie.

Pamiętaj przy tym, że sama realizacja materiału chwilę trwa więc jeśli zależy Ci na konkretnej dacie to zgłoś się odpowiednio wcześniej. Personalizowaną ofertę przedstawiam już po omówieniu form kampanii, prezentującej twoją twórczość na Koniku Kreatywnym.

I Tu pytanie do Ciebie. Może chcesz jedynie regularnie pokazywać Twoje obrazy dostępne do kupienia. Zawsze rekomenduje wtedy  podanie ceny, formatu, techniki i oczywiście tytuł. Może chcesz zaprezentować najnowszy model zaprojektowanej przez ciebie lampy, broszki czy pojazdu elektrycznego.

To co jest ważne to to, że aby działania promujące Twoją sztukę, Twoją pasję zostały zapamiętane, powinny być powtarzalne bo w całym szumie codzienności zapamiętujemy głównie to co widzimy / słyszymy kilkukrotnie.

A potem to co widzimy kilkukrotnie, traktujemy jak coś co znamy. To z kolei powoduje, wzbudzenie naszego zaufania i sympatię. W konsekwencji być może decyzje zakupową. Jeśli nawiążemy współpracę to Twoja obecność na Koniku nie będzie jednorazowa. Tak to działa.

Oczywiście, jak i w przypadku totolotka musisz zrobić pierwszy krok. Zadzwoń, skontaktuj się ze mną za pomocą maila. Porozmawiajmy. Na pewno masz pytania, na które nie udało ci się znaleźć odpowiedzi w tym podcaście.

Sama odkrywam wielu inspirujacych ludzi ale nie jestem w stanie odkryć wszystkich. Więc pozwól się odkryć. 

Przyznam, że po ponad 10 latach pracy w KREACJI i tworzeniu kampanii reklamowych w dedykowanych zespołach, w artystycznych teamach z copywriterem. Teraz  doskwiera mi odrobina samotności i taki realizm marketingowy nie co mnie krępuję. Więc rozumiem, że możesz czuć się skrepowany kontaktując się ze mną. Ale chyba przyznasz, że to dobrze, że masz taką możliwość.

Niech ludzie w Polsce odkryją jak niezwykłe rzeczy tworzą rodzimi artyści, rzemieślnicy i projektanci. To co? Patataj i Czekam na maila od Ciebie 🙂 Pisz na konikreatywny@gmail.com 

Jeśli zaintrygowałam Cię i sądzisz, że tworzone przeze mnie treści są interesujące, zasubskrybuj podcast KONIK KREATYWNY lub zapisz się do newslettera. Im większym jesteśmy stadem tym o Nas głośniej. Subskrybując… nie przegapisz kolejnego odcinka.

Wiecie co?…To jest idealny moment, żebym podziękowała Wam za to, że jesteście tu ze mną. Wasze wiadomości często dodają mi wiary w to co robię.

Wyobraźcie sobie, że właśnie zwątpiłam w projekt Konika Kreatywnego, każdy ma takie chwile, że zastanawia się po co coś robi, dlaczego to robi i czy w ogóle to komuś potrzebne?…

… i nagle dostaje taką wiadomość:

„Powiem Ci, że śledzenie Twoich wpisów, artykułów bardzo uwrażliwia mnie na sztukę. Wcześniej ten temat w ogóle mnie nie ruszał a teraz jestem ciekawa nowych artystów, nowych projektów”.

Tymi miłymi słowami kończę dzisiejszy odcinek. Dziękuję za Wasze towarzystwo na Koniku Kreatywnym.

Drugi odcinek podcastu Konik Kreatywny.

A już wkrótce opublikuję drugi odcinek PODCASTU Konik Kreatywny. Tym razem będzie to wywiad z twórczynią marki Malikceramik Kasią Malik Kosińską.

Dowiesz się w nim m.in. co tajemnicze szuranie …o takie: SZUSZUSZU ma wspólnego z elegancką ceramiką i czy ceramika to…porcelana?

Tymczasem zapisz się do newslettera na stronie konikreatywny.pl lub zasubskrybuj  podcast Konik Kreatywny.

Nie przegap kolejnego odcinka. Do usłyszenia 🙂 Patataj

Porcelanowa filiżanka z uchwytem w kształcie bąbelków od Malikceramik. ZASTAW: FILIŻANKA BUBBLE GOLD + TALERZYK
Konik Kreatywny

Konik Kreatywny to blog o ciekawych ludziach,
produktach i ideach.
Zawsze w smak tym,
którzy lubią się zainspirować.

Nazywam się Katarzyna Moczulska. Piszę dość szeroko o sztuce tworzenia z pasją.

Na razie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres mailowy nie będzie opublikowany.

0
    0
    Twój koszyk
    Koszyk jest pustyWróć do sklepu