Zalewie dwa tygodnie temu relacjonowałam dla was wystawy polskich twórców, które międzynarodowej publiczności zaprezentowała Omena Art Foundation m.in. w pawilonie tematycznym „Inne Geografie, Inne Historie” na Malta Biennale Art.
W odcinku 76 porozmawiam o wynikach zupełnie innej inicjatywy sektora prywatnego. Inicjatywy, która wyspiera kolejny już rok artystów oraz instytucję kultury.
Już po raz trzeci goszczę w moim podcaście Panią Magdalenę Cedro-Czubaj, Dyrektor Marketingu Grupy OKNOPLAST, „matkę chrzestną” międzynarodowego konkursu dedykowanego artystom „OKNOPLAST for ART” oraz współpracy Oknoplast z krakowskim MOCAKIEM.
Ten odcinek nagrywałam dla was z Krakowa.
Zapraszam Cię do zasłuchania w 76 odcinku podcastu Konik Kreatywny.
Partnerem odcinka jest GRUPA OKNOPLAST.
Słuchaj Konika Kreatywnego na Spreaker Słuchaj na Spotify
OKNOPLAST FOR ART: Ogłoszenie Laureatów Drugiej Edycji.
I Miejsce.
Tytuł pracy: bez tytułu
Autor: Michał Rejner
Kraj: Polska
Michał Rejner (1995) – punktami wyjścia do artystycznej refleksji często są dla niego tematy społeczne. W swoich pracach porusza problemy wykluczenia, nietolerancji rasowej, utraty godności przez jednostkę ludzką, nierówności ekonomicznych, bezdomności czy samotności. Mając na celu wzmocnienie wydźwięku dzieł – artysta posługuję się zróżnicowanymi mediami i technikami. Korzysta w równej mierze z wartości płaszczyzny i sugestywności artystycznej instalacji.
W pracach przestrzennych sięga po przedmioty wyciągnięte z życia innych ludzi i wykorzystując proces twórczy, zainspirowany konkretnym miejscem i problemem, przeobraża je w conceptual sculptures. W swoich instalacjach porusza tematy bliskie każdemu człowiekowi, stawiając go w bliskim kontakcie z dziełem – poprzez dotyk i energię swoich prac zaprasza widza do poznania ich idei, jak i doświadczeń z materiałem. Traktuje otwartość na eksperymentalne praktyki warsztatowe oraz gotowość do „chwytania inspiracji na gorąco” jako niezbędne składowe elementy swojej praktyki twórczej.
II Miejsce:
Tytuł pracy: Halina Parapetowa
Autorki: Ewa Bone i Ewa Kozubal
Kraj: Polska
Ewa Bone (1977) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2003), dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Wojciecha Kujawskiego. W latach 2003-2004 asystentka w pracowni rzeźby Mirosława Bałki.
Ewa Kozubal (1978) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2004), dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Berdyszaka, wyróżnienie za najlepszy dyplom w konkursie im. Marii Dokowicz.
Artystki od 2000 r. tworzą duet artystyczny. Wyrażają się poprzez rzeźbę, instalację, happening. Współautorki czterech Festiwali Sztuk Audiowizualnych w Tucznie, reżyserki licznych warsztatów twórczych i wydarzeń kulturalnych w strefie miejskiej. Kilka lat współpracowały z KontenerArt w Poznaniu oraz alternatywnymi teatrami przy realizacji scenografii i happeningów. Autorki figury Rzecznika prasowego na Bulwarze w Gorzowie Wielkopolskim, zwanego powszechnie Januszem Gorzowskim i pomnika Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina Szefa Wszystkich Szefów stojącego na terenie Łasztowni w Szczecinie.
III Miejsce:
Tytuł pracy: I want my wasted minutes back
Autor: Marta Ciołkowska
Kraj: Polska
Marta Ciołkowska (1993) – artystka wizualna, twórczyni wideo, instalacji, rzeźby i grafiki, zgłębiająca tematykę wpływu człowieka na środowisko oraz wpływu rozwijającej się technologii na współczesnego człowieka. Absolwentka Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych im. Strzemińskiego w Łodzi (2017), studiowała także na Akademii Sztuk Pięknych w Katanii. W ostatnich latach brała udział w różnorodnych wystawach i festiwalach krajowych i międzynarodowych. Jej prace były pokazywane m.in. w: Muzeum Sztuki Współczesnej MACRO w Rzymie, Instytucie Sztuki i Kultury w Barcelonie. Była rezydentką PLAN8T Artist/Architect In Residence (P8AIR) (Changsha, Chiny), Cittadellarte Fondazione Pistoletto – UNIDEE Residency Programs (Biella, Włochy), KARP Residency (Kamina – Lomé, Togo), Tiliade Association (Oasis Des Âges, Francja) i GugArt2024 Guido Gobino (Turyn, Włochy). Jej prace pojawiały się w licznych katalogach i publikacjach, na wystawach zbiorowych i indywidualnych.
Oficjalne wręczenie nagród oraz prezentacja wyróżnionych prac nastąpią podczas wernisażu 13 czerwca 2024 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom oraz wyróżnionym artystom! Stworzone prace stanowią niezwykłą inspirację dla świata sztuki współczesnej.
Więcej informacji o wernisażu oraz pracach laureatów będą dostępne na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych OKNOPLAST i MOCAK.
Wspieranie inicjatyw kulturalnych przez OKNOPLAST.
W całej prawie 30-letniej swojej historii OKNOPLAST wielokrotnie podejmował działania z zakresu promowania sztuki, realizując misję społecznej odpowiedzialności Grupy. W ciągu prawie trzech dekad swego istnienia firma wielokrotnie angażowała się we wspieranie inicjatyw kulturalnych, czego przykładem są m.in. kilkuletni mecenat wystawy sztuki z cyklu „Jasiński&Friends”, patronat nad Konkursem dla Młodych Architektów, partnerstwo konkursu Young Design dla młodych projektantów, a także partnerstwo konkursu European BEST Engineering Competition, międzynarodowego wydarzenia, mającego na celu wyłonienie młodych talentów inżynierskich. W październiku ub.r. firma objęła mecenatem Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
Kursy online dla artystów. Sprawdź pełną ofertę w SKLEPIE Konika Kreatywnego.
_
Opinie artystów o moich konsultacjach znajdziesz tu: link