Inne Geografie, Inne Historie”: OmenaArt Foundation, zaprezentuje pawilon tematyczny na maltabiennale.art 2024

Maltabiennale.art 2024, zapowiadające się na jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku, zaprezentuje 80 artystów z 23 krajów oraz ponad 20 pawilonów narodowych i tematycznych zlokalizowanych w 21 obiektach historycznych na Malcie i Gozo, z których aż 17 znajduje się pod opieką Heritage Malta.

Wydarzenie przeobrazi Maltę w centrum artystycznej kreatywności od marca do maja, przyciągając zarówno miejscowych, jak i międzynarodowych miłośników sztuki.

OmenaArt Foundation zaprezentuje swój pawilon tematyczny w Forcie St Elmo zatytułowany „Inne Geografie, Inne Historie” według koncepcji Hanny Wróblewskiej, pod opieką kuratorską Natalii Bradbury.

Mat. prasowy. OmenaArt Foundation

W tej wyjątkowej przestrzeni artystki wykorzystają rzeźbę, fotografię, wideo i instalację, przeplatając swoje prace wspólnym wątkiem aktywizmu. Pochodzące z Polski i Ukrainy, artystki rezydują i tworzą w różnych miejscach w Europie, w tym w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, oraz angażują się w międzynarodowe rezydentury. Ich artystyczne poszukiwania zagłębiają się w tematy migracji, transformacji i skutków burzliwych zmian. Mimo różnorodnych pokoleń i artystycznych środowisk, artystki znajdują wspólny punkt doświadczeń w dzielonej narracji.

W epoce zmian klimatycznych, społecznych i politycznych, artystki stawiają fundamentalne pytanie: Czy możemy stworzyć nowy świat z innym porządkiem? Ich punktem odniesienia są starożytne cywilizacje śródziemnomorskie. Czy dzisiejsze konflikty wynikają z tych samych zasad, które rządziły tymi cywilizacjami – zasad walki, wyzysku, zemsty i trybalizmu? Wybrane prace artystek zapewniają unikalną perspektywę na inne geografie, dynamikę społeczną, prywatne mitologie i alternatywne historie, kwestionując ustalone narracje i zapraszając do 'herstorycznego’ punktu widzenia.

Artystki podkreślają wartości, takie jak empatia, refleksja, współczucie, przyjemność zmysłowa, troska i solidarność, prezentując potencjał zmiany nie tylko w czasach pokoju, ale także w czasach wojny. Ich wspólny przekaz rezonuje ponad granicami – od Polski, Ukrainy, Malty, Europy, po szerszy kontekst globalny. Polska artystka Ida Karkoszka przebywa obecnie na trzymiesięcznej rezydencji na Malcie. Pobyt pozwala jej poczuć atmosferę i otoczyć się naturą tworzącą wyspę, a także inspiruje ją do tworzenia rzeźby z lokalnego maltańskiego kamienia, która będzie stanowić część wystawy w pawilonie tematycznym.

”Udział OmenaArt Foundation w maltabiennale.art 2024 to dla nas wielki zaszczyt. Jestem dumna, ponieważ będziemy mogli zaprezentować szerokiej rzeszy odbiorców unikalną kolekcję dzieł sztuki i otworzyć się na nowe formy dialogu artystycznego. Dla mnie to wydarzenie ma też wymiar osobisty, bo uda mi się spełnić jedno z moich artystycznych marzeń. W naszym pawilonie odwiedzający zobaczą m.in. prace cenionych artystek młodego pokolenia, które poruszają uniwersalne tematy, takie jak tożsamość i wspólnota.

Wierzymy, że nasze działania podczas maltabiennale.art 2024 wpłyną nie tylko na widzów, lecz także na cały dyskurs artystyczny, tworząc inspirujące doświadczenie dla międzynarodowej publiczności” – mówi Omenaa Mensah. – ”Nasz udział w maltabiennale.art 2024 zbiega się z uruchomieniem ważnego dla mnie projektu artystyczno-biznesowego na Malcie, nad którym pracowaliśmy z moim zespołem od wielu miesięcy.

Po raz pierwszy bowiem zaprosimy naszych gości do LuginsLand of Art w Rabacie, nowej przestrzeni artystycznej, gdzie będą się odbywać wystawy i wydarzenia kulturalne” – dodaje prezeska OmenaArt Foundation.

“Artystki z wystawy „Inne Geografie, Inne Historie” reprezentują różne środowiska, pokolenia i kraje, łączy je jednak wspólny polski mianownik. Przemiany, migracje i brak zdefiniowanego „domu” inspirują je do poszukiwania swojej tożsamości, narodowości i cielesności, eksplorując granice związane z byciem kobietą i artystką.

Prace Jagiełło, Dostlievy, Karpowicz, Karkoszki i Falender ukazują abstrakcyjne limity nakreślone przez patriarchat, historyczną traumę, rewoltę społeczną i własne ciało. Narracja wystawy idealnie wpisuje się w charakter wyspy – miejsca, które przez tysiące lat było splotem różnych geografii i historii” – mówi kuratorka Natalia Bradbury.


Zespół Kuratorski wystawy”Inne Geografie, Inne Historie”: Inicjatorka projektu: Hanna Wróblewska (PL), Kuratorka: Natalia Bradbury (PL), Koordynator projektu wystawy: Boris Kudlička (SK), Projekt wystawy: Małgorzata Góra (PL), Nicolò Bianchino (IT)

Menadżerki Projektu: Joanna Szulc (PL), Maria Galea (ML).

Zaproszone artystki: Lia Dostlieva, Barbara Falender, Iza Jagiełło, Ida Karkoszka, Aleksandra Karpowicz

Mat. Prasowy OmenaArt Foundation. | Copy of Ida Karkoszka during her residency in Malta, photo credits: Wojtek-Ciszkiewicz
Mat. Prasowy OmenaArt Foundation. | Copy of Artwork by Lia Dostlieva, from the series Book of Long Objects.
Mat. Prasowy OmenaArt Foundation. | Copy of Artwork by Barbara Falender, Title „SHE”
Mat. Prasowy OmenaArt Foundation. | Copy of Artwork by Iza Jagiela from the series Affective Territories.

O OmenaArt Foundation.

OmenaArt Foundation została powołana przez Omenę Mensah do realizacji międzynarodowych projektów z zakresu sztuki, architektury i sztuki. Zajmuje się działaniami filantropijnymi, w tym koordynacją Wielkiej Aukcji Charytatywnej, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w Europie, które promuje najlepszych polskich i międzynarodowych artystów. Fundacja buduje kolekcję sztuki, wspiera młodych artystów i instytucje kultury. OmenaArt Foundation angażuje się także w rewitalizację zabytkowych budynków w Polsce, we Włoszech i na Malcie.

Więcej informacji można uzyskać pod adresami:
PR: justyna.komorek@omiimage.com
Art: joanna.szulc@omenaartfoundation.com

Mat. Prasowy OmenaArt Foundation. | Omenaa Mensah, photo credits: Kurt Paris

Omenaa Mensah to nie tylko filantropka, lecz także bizneswoman, kolekcjonerka sztuki i założycielką OmenaArt Foundation. Jej wszechstronne doświadczenie przekłada się na kierowanie globalnymi projektami i inicjatywami w obszarach edukacji, designu, architektury i sztuki. Omenaa jest zaangażowana w budowanie świadomości społecznej i kulturowej biznesu, aktywnie przyczyniając się do rozwijania odpowiedzialności społecznej w dziedzinie kultury.

Fundacja OmenaArt aktywnie angażuje się w szeroką działalność filantropijną, organizując prestiżową Wielką Aukcję Charytatywną TOP CHARITY. To wyjątkowe wydarzenie, zaliczające się do najbardziej ekskluzywnych inicjatyw filantropijnych w Europie Środkowo-Wschodniej, stanowi platformę promującą wybitnych polskich i międzynarodowych artystów. W uznaniu za doskonałość i wkład w rozwój dziedziny, aukcja została uhonorowana międzynarodową nagrodą Luxury Lifestyle Awards, wyróżnieniem przyznawanym unikalnym usługom na całym świecie.

Omenaa rozpoczęła swoje działania jako aktywna filantropka, zakładając szkołę „Kids Haven School” w Ghanie z programem edukacyjnym dla dzieci ulicy odzyskanych z niewoli. W odpowiedzi na wybuch wojny na Ukrainie, założyła Centrum Edukacyjne RiO w Warszawie, udzielając wsparcia uchodźcom i dzieciom z Ukrainy, zapewniając pomoc psychologiczną, rozwojową i edukacyjną. Wspólnie z mężem Rafałem Brzoską zorganizowała największy prywatny transport humanitarny dla Ukrainy – Konwój Polskich Serc.

Omenaa to również miłośniczka designu, architektury i sztuki, której pasja przejawia się poprzez inwestowanie w młodych artystów i wspieranie ich rozwoju i twórczości. Motywowana głęboką miłością do sztuki, podejmuje się ambitnych przedsięwzięć mających na celu rewitalizację zabytków historycznych. Aktualnie, Fundacja OmenaArt Foundation zaangażowana jest w renowację fresków w Galerii Północnej w Muzeum Pałacu w Wilanowie, a także odnowę jednego z najważniejszych historycznych zabytków na Malcie, LuginsLand of Art. Dzięki swojej wiedzy, Omenaa zdobyła uznanie wśród autorytetów w dziedzinie architektury i designu, takich jak Boris Kudlička, Bruno Moinard, Alessandro La Spada i Gio Pagani.

Z 20-letnim doświadczeniem w dziennikarstwie, CEO OmenaArt Foundation efektywnie wykorzystuje swój wizerunek publiczny w celu tworzenia projektów charytatywnych. Jej zaangażowanie w różnorodne obszary życia społecznego i kulturalnego sprawia, że Omenaa Mensah stanowi inspirację dla innych liderów biznesu i filantropów.

Mat. Prasowy OmenaArt Foundation | Natalia Bradbury, photo credits: Justyna Marczewska

Natalia Bradbury to polska kuratorka i doradca sztuki z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem na polskim i międzynarodowym rynku sztuki. Działając między Polską a Wielką Brytanią, jej doświadczenie obejmuje pracę przy licznych aukcjach sztuki i wystawach, we współpracy z prestiżowymi galeriami, agentami sztuki i uznanymi kuratorami.

Obecnie, Natalia pełni funkcję kierownika działu sztuki i jest dyrektorką OmenaArt Foundation. Jej uwaga skupia się na badaniu rosnącego znaczenia i wartości rynkowej nowej generacji artystów i artystek w Europie. Zajmuje się badaniem czynników przyczyniających się do rozwoju tego sektora i analizuje ewolucyjną dynamikę świata sztuki.

Ze względu na jej szeroką wiedzę na temat europejskiego świata sztuki, Natalia Bradbury została wybrana na kuratorkę tematycznego pawilonu na MaltaBiennale.art, skupiającego się na twórczości artystek pochodzących z Polski i Ukrainy i tworzących w różnych miejscach na kontynencie. Ta prestiżowa rola dodatkowo umacnia jej pozycję jako kluczowej postaci kształtującej dyskurs wokół sztuki współczesnej na poziomie krajowym i międzynarodowym.


IG @omenaartfoundationwww.omenaartfoundation.com


Aplikacja dla K O L E K C J O N E R Ó W ! Sprawdź ofertę na www.artsaas.com

 


Konsultacje 1 na 1 dla artystów. Sprawdź pełną ofertę w SKLEPIE Konika Kreatywnego. Opinie artystów o moich konsultacjach znajdziesz tu: link


Konik Kreatywny

Konik Kreatywny to blog o ciekawych ludziach,
produktach i ideach.
Zawsze w smak tym,
którzy lubią się zainspirować.

Nazywam się Katarzyna Moczulska. Piszę dość szeroko o sztuce tworzenia z pasją.

Na razie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres mailowy nie będzie opublikowany.

0
    0
    Twój koszyk
    Koszyk jest pustyWróć do sklepu