Odcinek 70. Podsumowanie I edycji konkursu OKNOPLAST FOR ART.

Odcinek 70. Podsumowanie I edycji konkursu OKNOPLAST FOR ART. | Fot. Oknoplast.

W 70. odcinku podcastu KoniKreatywny ponownie goszczę Panią Magdalenę Cedro-Czubaj, Dyrektor Marketingu Grupy OKNOPLAST, „matkę chrzestną” międzynarodowego konkursu dedykowanego artystom „OKNOPLAST for ART” oraz współpracy Oknoplast z krakowskim MOCAKIEM.

Przypomnę, że zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody o łącznej puli 12 000 euro. Dodatkowo zwycięskie prace zostały zaprezentowane w trakcie specjalnej wystawy w Muzeum MOCAK, w Krakowie. Wystawa potrwa do 17 września tego roku.

W odcinku rozmawiamy przede wszystkim o emocjach towarzyszących jury podczas obrad nad ponad 200. zgłoszonymi w konkursie projektami ale także:

    • O tym jak polscy artyści wypadli na tle innych zgłoszeń z Europy.
    • O błędach formalnych, które nie pozwoliły na dopuszczenie do konkursu 50 zgłoszonych projektów.
    • O zwycięskich projektach i procesie ich realizacji.
    • O tym skąd tak duża ilość wyróżnień.
    • O tym czy możemy spodziewać się kolejnej edycji konkursu.
    • O tym czy powstanie kolekcja sztuki Grupy Oknoplast.
    • O współpracy biznesu z instytucją państwową.
    • …oraz o tym za co Amerykanie kochają polskie okna 🙂

Zapraszam Cię do zasłuchania w 70 odcinku podcastu Konik Kreatywny.

Słuchaj na Spreaker Słuchaj na Spotify

_

Fot. KoniKreatywny | Michal Iwański, wyróżnienie w I edycji konkursu Oknoplast For Art. Projekt.
Fot. KoniKreatywny | Mateusz Sak, nagroda w I edycji konkursu Oknoplast For Art. Wystawa pokonkursowa w Galerii RE w MOCAKU.
Fot. KoniKreatywny | Marta Hołderna, wyróżnienie w I edycji konkursu Oknoplast For Art.
Fot. KoniKreatywny | Jakub Słomkowski, nagroda główna w I edycji konkursu Oknoplast For Art. Wystawa pokonkursowa w Galerii RE w MOCAKU. | Projekt „Zazdroska Wojenna”
Fot. KoniKreatywny | Andrzej Wełmiński, nagroda w I edycji konkursu Oknoplast For Art. Wystawa pokonkursowa w Galerii RE w MOCAKU. | Projekt „Don’t Look”

29 czerwca w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK podsumowano tegoroczną edycję konkursu, wręczono nagrody zwycięzcom i zaprezentowano nagrodzone prace. Na konkurs nadesłano ponad 200 projektów z całej Europy. Projekt został zrealizowany wspólnie przez Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Grupę OKNOPLAST, która jest mecenasem krakowskiej instytucji.

Zwycięskie i wyróżnione prace będzie można oglądać do 17 września tego roku.

Wręczenie nagród i prezentację prac na wernisażu w MOCAKU poprzedziły majowe obrady jury, które zapoznało się z zanonimizowanymi projektami i wyłoniło zwycięzców, przyznając dodatkowo siedem wyróżnień. Pierwszą nagrodę o wartości 8000 Euro przyznano Jakubowi Słomkowskiemu, druga nagroda o wartości 2000 Euro przypadła Andrzejowi Wełmińskiemu, trzecią nagrodę o wartości 2000 Euro zdobył Andrzej Sak. Wyróżniono także prace Marty Hołderny, Ady Jurczak – Łowkis, Michała Iwańskiego, Roberta Kuty, Jerzego Kosałki, Dracka Maeva, Klaudii Milačić.

Magdalena Cedro-Czubak – Dyrektor Marketingu w Grupie OKNOPLAST podsumowuje tegoroczną edycję konkursu:
„Cieszy zdecydowanie wysoki poziom nadesłanych prac i olbrzymie zainteresowanie konkursem w świecie artystycznym. Poziom projektów i wielkie zaangażowanie twórców biorących udział w konkursie pokazały, że potrzebujemy dzisiaj stałej, partnerskiej współpracy podmiotów finansowych i artystów.

Dla firmy OKNOPLAST, jako organizatora konkursu, sztuka i współczesny design pozostaje cenną inspiracją. Środowiska biznesowe potrzebują dzisiaj zdecydowanie innej perspektywy w spojrzeniu na rzeczywistość. Zawdzięczmy ją właśnie artystom. Tegoroczny konkurs utwierdził nas w przekonaniu, że pomysł na niego, który zrodził się w okresie lockdownu, – szczególnie trudnym dla artystów – ma i będzie miał olbrzymi sens zarówno dla współczesnych twórców jak i dla przedsiębiorców wierzących w ideę społecznego zaangażowania biznesu”

_
Idea i zasięg konkursu
Zadaniem zaproszonych do konkursu artystów było wykonanie w dowolnej technice projektu pracy artystycznej, której podłożem (bazą) jest okno. Artyści mogli wyrazić siebie w dowolny sposób, realizując swoje projekty na oknach dostarczonych przez firmę OKNOPLAST.

Na konkurs nadesłano 211 prac z całej Europy: z Polski, Austrii, Cypru, Francji, Niemiec, Włoch, Szwecji, Norwegii i Turcji. Poziom zgłoszonych projektów był bardzo wysoki i wyrównany.

Zwycięskie prace były artystyczną interpretacją problemów, z którymi mierzy się współczesny świat. Odnoszono się w nich m.in. do kwestii ludzkich dramatów i krzywdy, a także do mechanizmów powstawania społecznych i ludowych przesądów.

Tegoroczny konkurs OKNOPLAST for ART był naturalną kontynuacją działań wspierających środowisko artystyczne. W trudnych czasach pandemii COVID-19, która pogłębiła niestabilność pracy twórczej i niepewność finansową twórców powstał pomysł na inicjatywę mającą na celu ich finansowe wspieranie, a także promowanie ich twórczości.

_

Nadesłane prace oceniało jury w składzie:
Anda Rottenberg, przewodnicząca komisji, polska historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka sztuki i publicystka,
prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, rektor ASP w Krakowie, artysta łączący wiele dziedzin sztuki,
Maria Anna Potocka, krytyk sztuki i dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK,
Edyta Kurpiel-Placek, kolekcjonerka sztuki, przedstawicielka firmy OKNOPLAST – sponsora nagród,
Andrzej Starmach, marszand, historyk sztuki i kolekcjoner,

_

Sylwetki Artystów
Po trwających dwa dni obradach, podczas których jury konkursu zapoznawało się z zanonimizowanymi projektami pracy, wyłoniono zwycięzców oraz przyznano dodatkowe wyróżnienia:
– nagroda główna: Jakub Słomkowski – malarz, rysownik, muzyk, twórca instalacji. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa w pracowni Krzysztofa Wachowiaka w 2007 roku). W latach 2004-2005 studiował w departamencie sztuk pięknych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie.

Ważniejsze wystawy zbiorowe: Letni Nieletni, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki 2010r. Samsung Art. Master – wystawa pokonkursowa CSW w Warszawie 2009r. Przypływ – młoda polska sztuka współczesna Wrocław ESK 2016, Triennale Rysunku, Wrocław edycja 2019 oraz 2022, W te dni zgiełkliwe płomienne i oszałamiające przenoszę się myślą, Fundacja S. Gierowskiego 2021r.

Ważniejsze wystawy indywidualne: Święty Animal, Galeria El 2015r. Świt Ludzkości BWA Olsztyn 2016r. The Destroyers of Worlds kunsthallekleinbasel 2019r. Królowa i jej Bracia, Piękna Gallery 2021r, Olbrzym Galeria Hos 2022r.

Jakub Słomkowski | fot. Remi Urant, Piękna Gallery.

– drugie miejsce: Andrzej Wełmiński – artysta wizualny, reżyser teatralny i aktor; jego twórczość obejmuje rysunek, malarstwo, fotografię, obiekty, instalacje. Aktor i reżyser. W swojej działalności łączy sztukę wizualną i teatr. W latach 1972 – 1992 aktor i członek Teatru Cricot 2. Twórca wyrazistych postaci w spektaklach Tadeusza Kantora.

Andrzej Wełmiński urodził się w Krakowie w 1952 r. Studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Związany z Galerią Foksal (debiut w 1970 r. Jako Artysta Anonimowy) i Galerią Krzysztofory. Zrealizował szereg wystaw indywidualnych oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Teresa i Andrzej Wełmińscy I fot. Jacek Maria Stokłosa

– trzecie miejsce: Mateusz Sak – student III roku studiów licencjackich na kierunku Architektura Wnętrz na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Oprócz aktywnego działania w wielu interdyscyplinarnych projektach odbywających się na uczelni, od 14 lat zajmuje się również tańcem. Kombinacja licznych osiągnięć na ogólnopolskich turniejach tanecznych, z pracami z zakresu projektowania wnętrz, architektury, czy rysunku, składają się na bogato rozbudowane portfolio obejmujące wiele dziedzin artystycznych.

Mateusz Sak | fot. Hubert Górka

Dodatkowe prace i wyróżnienia
Będąc pod wrażeniem wysokiej jakości przesłanych projektów organizatorzy konkursu podjęli decyzję o zleceniu wykonania dwóch dodatkowych projektów, których koszty wykonania pokryje OKNOPLAST. Prace zostaną zaprezentowane na wernisażu 29 czerwca.

Przyznano również wyróżnienia:
1 wyróżnienie z wykonaniem pracy – Marta Hołderna
2 wyróżnienie bez nagrody finansowej – Ada Jurczak-Łowkis
3 wyróżnienie z wykonaniem pracy – Michał Iwański
4 wyróżnienie bez nagrody finansowej – Robert Kuta
5 wyróżnienie bez nagrody finansowej – Jerzy Kosałka
6 wyróżnienie bez nagrody finansowej – Drack Maeva
7 wyróżnienie bez nagrody finansowej – Klaudia Milačić

Wszyscy wyróżnieni artyści w indywidualny sposób potraktowali okno. Zwycięskie projekty wyróżnia konceptualna interpretacja tematu.

Oficjalna prezentacja zwycięskich prac, na których wykonanie artyści mają 30 dni od momentu otrzymania od firmy OKNOPLAST okna, odbędzie się 29 czerwca br. podczas wernisażu w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Wystawę będzie można odwiedzić do 17 września br. Na wystawie zostanie pokazane pięć projektów oraz pięć realizacji – trzy nagrodzone i dwie wyróżnione (Marta Hołderna i Michał Iwański). Po zakończeniu wystawy prace te zainaugurują kolekcję Grupy OKNOPLAST. Więcej o wystawie pokonkursowej w MOCAKu: link

„To niesamowite, że tak wielu wspaniałych artystów zgłosiło się do konkursu. Ponad 200 projektów z różnych krajów to dowód na to, że stolarka okienna może stać się prawdziwym oknem na sztukę. Zarówno OKNOPLAST jak i artyści stawiają na kreatywność, najlepsze wzornictwo oraz unikatowy styl. Dlatego naturalne jest dla nas wspieranie sztuki oraz tych, którzy swoją twórczością wzbudzają emocje i poruszają odbiorców. Cieszę się, że to wsparcie weszło w realny wymiar i przyczynia się do promowania artystów, ich prac oraz wyjątkowego spojrzenia na rzeczywistość” – mówi Magdalena Cedro-Czubaj, szefowa marketingu OKNOPLAST.

Termin Wystawy: od 30.06.2023 do 17.09.2023 roku


Wspieranie inicjatyw kulturalnych przez OKNOPLAST.

W całej prawie 30-letniej swojej historii OKNOPLAST wielokrotnie podejmował działania z zakresu promowania sztuki, realizując misję społecznej odpowiedzialności Grupy. W ciągu prawie trzech dekad swego istnienia firma wielokrotnie angażowała się we wspieranie inicjatyw kulturalnych, czego przykładem są m.in. kilkuletni mecenat wystawy sztuki z cyklu „Jasiński&Friends”, patronat nad Konkursem dla Młodych Architektów, partnerstwo konkursu Young Design dla młodych projektantów, a także partnerstwo konkursu European BEST Engineering Competition, międzynarodowego wydarzenia, mającego na celu wyłonienie młodych talentów inżynierskich. W październiku ub.r. firma objęła mecenatem Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.


Odcinek 67. / Fot. dzięki uprzejmości marki Oknoplast.

Zasłuchaj się w 67 odcinku, w którym rozmawiam z moją gościnią Panią Magdaleno Cedro – Czubaj Dyrektor Marketingu Grupy Oknoplast:

  • o inspiracjach współczesnymi mecenatami,
  • o genezie narodzin idei bycia Mecenasem Sztuki przez markę OKNOPLAST,
  • o wystawie Jakuba Juliana Ziółkowskiego i objęciu patronatem OKNOPLASTu Muzeum MOCAK w Krakowie,
  • o międzynarodowym konkursie dla artystów „OKNOPLAST for ART”, regulaminie
  • o oknie PAVA i tym dlaczego ten model został wybrany na konkursowe „płótno” dla artystów,
  • o składzie jury konkursu,
  • o poczatkach kolekcji sztuki OKNOPLASTu,
  • a na koniec o tym jakiego koloru okna kochają Włosi, Francuzi i Polacy.

Zapraszam Cię do zasłuchania w 67 odcinku podcastu Konik Kreatywny.

Słuchaj na Spreaker Słuchaj na Spotify

Dla artystów sztuk wizualnych. Sprawdź ofertę konsultacji >> kliknij <<

Kursy online dla artystów. Sprawdź pełną ofertę w SKLEPIE Konika Kreatywnego.


_
Opinie artystów o moich konsultacjach znajdziesz tu: link

Konik Kreatywny

Konik Kreatywny to blog o ciekawych ludziach,
produktach i ideach.
Zawsze w smak tym,
którzy lubią się zainspirować.

Nazywam się Katarzyna Moczulska. Piszę dość szeroko o sztuce tworzenia z pasją.

Na razie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres mailowy nie będzie opublikowany.

0
    0
    Twój koszyk
    Koszyk jest pustyWróć do sklepu