Magdalena Głodek i jej malarski sukces w social mediach.

Fot. Julia Pająk. archiwum prywatne malarki Magdaleny Głodek, 2019 r.

Jej obrazy cieszą się ogromną popularnością wśród fanów @glodekdesign na instagramie i to właśnie tam sprzedaje swoje prace z dużym powodzeniem.

Oczy to dusze jej obrazów. Te otwarte i te zamknięte… mówią wiele… ale o tym opowie już sama malarka. Moim i waszym gościem jest Magdalena Głodek, która niedawno z sukcesem zadebiutowała na aukcji w domu aukcyjnym i galerii sztuki Art in House.

Wywiad możesz również odsłuchać w wersji podcast, w aplikacji spotify Posłuchaj

Podcast Konik Kreatywny / Odcinek 18 / Malarstwo Magdaleny Głodek. / Fot. Dorota Graczyk, prywatne archiwum malarki Magdaleny Głodek.

Magda, nie kończyłaś Akademii Sztuk Pięknych. TO! Ta chęć tworzenia zdaje się, że zawsze była w Tobie. Ile lat potrzebowałaś na uwierzenie w siebie i rzucenie etatu by zacząć tworzyć?
Myślę, że zawsze była, tylko potrzebowałam odkryć właściwy sposób i medium. Po maturze nie mogłam się zdecydować co chcę robić, jakie studia wybrać.

Marzyłam o ASP, ale uważałam że nie mam szans, żeby się dostać więc poszłam do Studium Plastycznego, specjalizacja projektowanie wnętrz, żeby dać sobie czas.

Zawsze lubiłam rysować, ale malarstwo to nie było moje medium. Uważałam, że nie umiem malować i kiedy dowiedziałam się, że na obronie pracy dyplomowej mam egzamin z malarstwa to byłam przerażona. Podczas obrony dyplomu, malarstwo zdałam na 5 a o dwie moje prace profesorowie poprosili do archiwum szkoły.

Jednak moja droga zawodowa potoczyła się w innym kierunku. Pracowałam w korporacji, potem miałam epizod rolniczy 🙂 Później miałam własną działalność gospodarczą, mini agencje reklamową i zaczeło mnie znowu bardziej ciągnąć do kreatywnych zajęć.

Zaczęłam tworzyć własną markę dla dzieci Eclectic Living Kids. Moje autorskie ilustracje i projekty stały się bazą do kolekcji wnętrzarskich. Projekty były publikowane w takich magazynach jak Dobre Wnętrze, Elle Decoration, M jak mieszkanie.

Magdalena Głodek. Cykl: PRZENIKANIE VII, 80 x 80 cm, akryl na płótnie, 2018 r. Obraz w kolekcji prywatnej. Napisz na hello@glodekdesign.com i zamów obraz.
Magdalena Głodek. Cykl: PUNKT WIDZENIA IV, 80 x 80 cm, akryl na płótnie, 2020 r. Obraz w kolekcji prywatnej. Napisz na hello@glodekdesign.com i zamów obraz.
Magdalena Głodek. Cykl: DREAM ON XII, 100 x 100 cm, akryl na płótnie, 2019 r. Obraz w kolekcji prywatnej. Napisz na hello@glodekdesign.com i zamów obraz.

Cały ten proces trwał około 10 lat aż w 2016 roku koleżanka poprosiła mnie, żebym namalowała jej obraz. Powiedziałam jej wtedy, że ja nie umiem malować i niech poprosi kogoś innego. Nawet prosiłam swoją znajomą, która pięknie maluje, żeby wzięła to zlecenie. Ale ona się uparła, żebym to ja namalowała ten obraz i teraz jestem jej bardzo wdzięczna 🙂 od tego się zaczęło.

Przez poprzednie 10 lat namalowałam chyba tylko 3 obrazy. Czasami miałam taki impuls żeby coś namalować. Mój mąż uważał, że powinnam malować i iść dalej w tym kierunku. Kiedyś mu powiedziałam: – „Słuchaj daj spokój, przecież z tego się nie da wyżyć :)”
Okazało się jednak, że miał rację i w ogromnej mierze dzięki jego wsparciu w 2016 roku postawiłam wszystko na malarstwo. To nie była łatwa decyzja, bałam się czy się utrzymamy finansowo, po zakończonej działalności zostały kredyty do spłaty.

Jedną nogą jeszcze prowadziłam Eclectic ale przyszedł moment kiedy to prowadzenie firmy dziecięcej przestało mnie cieszyć i zaczęło męczyć. Więc markę w tym roku ostatecznie wystawiłam na sprzedaż i teraz poświęcam się całkowicie pracy twórczej i budowaniu Głodek Design.

Fot. Julita Pająk. Prywatne archiwum malarki Magdaleny Głodek, 2019 r.

Co jest tematem twojego malarstwa?
Obserwator powiedziałby kobiety. Ja powiem, że głównie emocje.
Łącze figuratywność z abstrakcją. Malując rzadko planuję. Maluję intuicyjnie i daje się prowadzić emocjom, które mi towarzyszą albo tkwią gdzieś w mojej podświadomości, wspomnieniach. Walczę cały czas z moim wewnętrznym krytykiem, aby móc otworzyć się na więcej.

Magdalena Głodek. Cykl: DREAM ON III, 80 x 80 cm, akryl na płótnie, 2018 r. Obraz w kolekcji prywatnej. Napisz na hello@glodekdesign.com
Magdalena Głodek. Cykl: MOOD VI, 60 x 60 cm, akryl na płótnie, 2017 r. Obraz w kolekcji prywatnej. Napisz na hello@glodekdesign.com

Tworzysz przede wszystkim w ramach trzech cykli. Drem On, Przenikanie i Punkt Widzenia. Czym one różnią się od siebie? I z jakiej Twojej potrzeby je stworzyłaś?

Te cykle powstały na różnych etapach mojej drogi twórczej . Dream On jest najstarszy, powstał w 2017 r. i to on zapoczątkował zamknięte powieki na moich obrazach. Twarze są zatopione w tle a złoto, które pojawia się na powiekach daje efekt trochę tajemniczego, symbolicznego marzenia.

Magdalena Głodek. Cykl: PRZENIKANIE XVI, 80 x 100 cm, akryl na płótnie, 2019 r. Obraz dostepny do kupienia. Napisz na hello@glodekdesign.com
Magdalena Głodek. Cykl: PRZENIKANIE III, 100 x 100 cm, akryl na płótnie, 2018 r. Obraz w kolekcji prywatnej. Napisz na hello@glodekdesign.com
Magdalena Głodek. Cykl: PRZENIKANIE XIX, 80 x 80 cm, akryl na płótnie, 2019 r. Obraz dostepny do kupienia na 40 aukcji sztuki w Art in House. Napisz na hello@glodekdesign.com

Przenikanie zaczęłam pod koniec 2018 roku. To efekt mojej miłości do monochromu i czerni, ale też pierwszy odważniejszy krok w moich pracach. Tutaj pojawiły się mocniejsze abstrakcje a także elementy abstracji w portretach i wydaje mi się, że to jest właśnie moment kiedy bardziej wyklarował się mój styl.

Przenikanie”  bo, przenikają się tu emocje. Magdalena Głodek

Każdy ślad farby, powstała warstwa po warstwie struktura wyczuwalna pod palcami to fala przenikających się emocji. Portrety płynnie przenikają w sąsiadujące abstrakcyjnie nakładające się warstwy farby, tworząc harmonijne barwy dające poczucie spokoju by za chwilę przejść w dynamiczne struktury.

Magdalena Głodek. Cykl: PUNKT WIDZENIA II, 80 x 80 cm, akryl na płótnie, 2020 r. Obraz w kolekcji prywatnej. Napisz na hello@glodekdesign.com
Magdalena Głodek. Cykl: PUNKT WIDZENIA V, 60 x 80 cm, akryl na płótnie, 2020 r. Obraz dostępny do kupienia. Napisz na hello@glodekdesign.com
Magdalena Głodek. Cykl: PUNKT WIDZENIA III, 60 x 80 cm, akryl na płótnie, 2020 r. Obraz dostępny do kupienia. Napisz na hello@glodekdesign.com
Magdalena Głodek. Cykl: PUNKT WIDZENIA, 60 x 80 cm, akryl na płótnie, 2020 r. Obraz dostępny do kupienia. Napisz na hello@glodekdesign.com
Magdalena Głodek. Cykl: PUNKT WIDZENIA VII, 60 x 120 cm, akryl na płótnie, 2019 r. Obraz jest dostępny do kupienia. Napisz na hello@glodekdesign.com

Zaczęłam malować w 2016 roku a potem bardzo szybko moje prace zaczęły ewoluować. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że na początku były dość naiwne i stopniowo dojrzewam artystycznie, aby pokazać coraz wyraźniej co we mnie siedzi. „Punkt Widzenia”, który zaczęłam w tym roku to właśnie kolejny etap. Tu pojawiają się już nowe formy wyrazu i szersza kolorystyka.

Jesteś malarką, żoną, masz trzy psy. Jak łączysz te role i obowiązki z tworzeniem? Masz czas na regularne malowanie? To są jakieś sztywne, określone godziny? Lubisz tworzyć od rana czy raczej nocą? Mam 100 pytań …
Praca w domu zawsze wymaga samodyscypliny a ja nie jestem typem dobrze zorganizowanej osoby. Czas pracy to dość elastyczna kwestia, ale odkąd mój mąż przestał pracować w systemie zmianowym to jednak tworzę gdy on też jest w pracy. Czasami wieczorami jak mam wenę albo deadline 🙂 Wcześniej zdarzało mi się siedzieć w pracowni do 2, 3 rano.

Magdalena Głodek. „Amy”, akwarela + rysunek na papierze, 2019 r. Dostępny do kupienia w formie limitowanych wydruków fine art. Napisz na hello@glodekdesign.com i zamów obraz.
Fot. Julita Pająk. Prywatne archiwum malarki Magdaleny Głodek, 2019 r.
Magdalena Głodek. „Bad Girls Have More Fun”, akwarela + rysunek na papierze, 2018 r. Dostępny do kupienia w formie limitowanych wydruków fine art. Napisz na hello@glodekdesign.com i zamów obraz.

Kiedy nie mogę spać, mam ochotę wstać i malować, ale zazwyczaj kończy się na tym, że zostaje w łóźku i obmyślam nowe koncepcje. Przychodzą mi wtedy dobre pomysły do głowy. Wiadomo, że są też obowiązki domowe, gotowanie itd., nie planuje tego jakoś specjalnie. Jak każda z nas jakoś sobie z nimi radzę.

Zdarza się też, że jestem w ciągu pracy i po prostu dzwonię do męża, żeby zjadł na mieście albo dostaje wałówkę od mamy 🙂
Mamy dwójkę adoptowanych psich emerytów, więc to już raczej spokojne psiaki. Niedawno adoptowaliśmy a właściwie przygarneliśmy z ulicy młodą sunię i ona mi towarzyszy zazwyczaj w pracowni, daje mi znać gdy uważa, że już czas na przerwę 🙂

Taki spacer z nimi to doskonały czas na złapanie dystansu do obrazu.

Wiem, że przygotowujesz się do dużej wystawy. Jaki będzie jej temat?
Wystawa jest zaplanowana na 9 grudnia 2020 w Defabryce, tam gdzie w zeszłym roku miałam wystawę do 15 Historii. Jej zapowiedź pokażę podczas Nocy Muzeów w maju.

Tytuł wystawy to Punkt widzenia a kuratorką będzie Iza Rogala. Chce tam pokazać trochę bardziej osobiste prace czyli rzeczony punkt widzenia. Jestem teraz w procesie twórczym i pojawiają mi się nowe pomysły cały czas, więc nie mogę dokładnie powiedzieć co na niej się znajdzie. Chcę żeby to było szersze ujęcie również w wyborze środków przekazu.

Znajdą się tam obrazy, grafiki, ilustracje a także rzeźba, mam nadzieję że dam radę urzeczywistnić moją wizję. Nigdy jeszcze nie robiłam rzeźby ale mam silną motywację, żeby ją umieścić w ramach wystawy. Jak zawsze będzie dużo emocji i trochę ideologicznych odniesień, tego co obserwuje i mnie boli.

Magdalena Głodek. „Abstrakcja czarno – biała”, 100 x 100 cm, akryl na płótnie, 2018 r. Obraz w kolekcji prywatnej. Napisz na hello@glodekdesign.com i zamów obraz.
Magdalena Głodek. „Abstrakcja beżowo – błękitna”, 100 x 100 cm, akryl na płótnie, 2018 r. Obraz w kolekcji prywatnej. Napisz na hello@glodekdesign.com i zamów obraz.
Fot. Dorota Graczyk. Prywatne archiwum malarki Magdaleny Głodek.
Magdalena Głodek. „Navy Girl”, akwarela + rysunek na papierze, 2019 r. W kolekcji prywatnej. Napisz na hello@glodekdesign.com i zamów obraz.

Jakie wnętrza kochają Twoje prace?
Zależy, który cykl weźmiemy pod uwagę. Przenikanie świetnie się odnajdzie we wnętrzach nowoczesnych, eklektycznych czy loftowych. Dream On pasuje to bardziej klasycznych ale i w skandynawskich świetnie sobie poradzi.

Ja zdecydowanie skłaniam się ku wnętrzom nowoczesnym i eklektycznym.

Twoje malarstwo to rozpoznawalna paleta barw?
Głównie szarości. Również czerń, szaro – błękity, granat, zgaszone beże, turkusy i złoto.

Magdalena Głodek. „Navy Girl III”, akwarela + rysunek na papierze, 2019 r. W kolekcji prywatnej. Napisz na hello@glodekdesign.com i zamów obraz.
Magdalena Głodek. „Gold Girl”, akwarela + rysunek na papierze, 2019 r. Praca dostępna do kupienia. Napisz na hello@glodekdesign.com i zamów obraz.

Opowiedz jak wygląda relacja pomiędzy zamawiającym a twórcą. Zamawiającym a Tobą. Tworzysz obrazy na zamówienie?
Tak, na zamówienie maluje portrety albo obrazy w podobnym klimacie do już sprzedanych prac. Portrety tworzę tylko w swojej stylistyce, rozmawiam z klientem, ustalamy kolorystykę, format. Proszę, żeby wskazał moje obrazy które przemawiają do niego najbardziej i wtedy obmyślam kompozycję.

Magdalena Głodek. Cykl: PUNKT WIDZENIA, 100 x 80 cm, akryl na płótnie, 2020 r. Obraz dostępny do kupienia. Napisz na hello@glodekdesign.com

Wspólpracuje z architektami i dla ich klientów np. tworzę obrazy pod wnętrze. Ustalamy format, kolory i motyw. Wszystko oparte jest na zaufaniu do mnie jako twórcy, na bazie mojego portfolio. Nie maluje kopii obrazów ani innej tematyki czy w innej stylistyce. Trzymam się swojego stylu, klimatu. Chcę przyciągać odbiorców, którzy cenią moją estetykę.

W jaki sposób możemy kupić twoje prace?
Moje prace można znaleźć w galeriach internetowych, teraz również zaczęłam brać udzial w aukcjach sztuki. Obrazy można zamówić bezpośrednio u mnie, na mojej stronie www.glodekdesign.com

W portfolio jest informacja, które prace są sprzedane, a które dostępne. Bardzo dużo obrazów znajduje swoich odbiorców na instagramie. Moi odbiorcy uwielbiają podglądać na instastory jak tworzę 🙂 Zapraszam na mój instagram @glodekdesign wszystkich zainteresowanych. Tam jestem na codzień.

Magdo, bardzo dziękuję Ci za tak inspirujacy wywiad. Powodzenia w dalszym twórczym rozwoju.

Artystyczny Projekt „15 Historii” to prace malarskie Magdaleny Głodek i fotografie Julity Pająk. Projekt był połączony ze zbiórką pieniędzy na rzecz Centrum Praw Kobiet. „Aga Sienkiewicz”, akryl na płótnie, 2019 r. Kliknij i dowiedz się więcej.

Drogi czytelniku, zapisz się do newslettera i nie przegap kolejnych odcinków podcastu Konik Kreatywny. Wywiad możesz również odsłuchać w wersji podcast, w aplikacji spotify Posłuchaj

Konik Kreatywny

Konik Kreatywny to blog o ciekawych ludziach,
produktach i ideach.
Zawsze w smak tym,
którzy lubią się zainspirować.

Nazywam się Katarzyna Moczulska. Piszę dość szeroko o sztuce tworzenia z pasją.

Na razie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres mailowy nie będzie opublikowany.

0
    0
    Twój koszyk
    Koszyk jest pustyWróć do sklepu