Odcinek 75 / Warszawskie Targi Sztuki. Jubileusz 20 – lecia. Rozmowa z Kamą Zboralską i Piotrem Lengiewiczem.

Odcinek 75 / Warszawskie Targi sztuki. Jubileusz 20 – lecia. Rozmowa z Piotrem Lengiewiczem i Kamą Zboralską.

Rok 2023 obfituje w jubileusze na rynku sztuki. Londyńskie targi sztuki Frieze w październiku obchodziły jubileusz 20-lecia. W Polsce już 25 listopada rozpocznie się jubileuszowa 20-sta edycja Warszawskich Targów Sztuki. 

Z tej okazji zaprosiłam do mojego podcastu pana Piotra Lengiewicza, prezesa D.A. Rempex, pomysłodawcę i  od pierwszej edycji  organizatora  Warszawskich Targów Sztuki oraz panią Kamę Zboralską, od 7. edycji  Dyrektor Programową Warszawskich Targów Sztuki. Autorkę rankingów: „Kompas Sztuki” i „Kompas Młodej Sztuki” publikowanych od 2008 r czyli 15 lat na łamach  „Rzeczpospolitej”. Promotorkę sztuki, autorkę książek.

W odcinku 75 rozmawiam o:

 • O genezie powstania WTS.
 • O tym dlaczego Warszawskie Targi Sztuki nazywają się „warszawskie”.
 • O Kolekcjonerach wchodzących „na technicznego” czyli historiach, które z biegiem lat stały się anegdotami.
 • O tegorocznych stoiskach „P” czyli PREMIUM. Ja szczególnie czekam na zobaczenie stoiska P1 Kantoru Sztuki, na którym zostaną zaprezentowane obiekty artystycznej grupy Łódź Kaliska z kolekcji pana Jacka Franasika. Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć ORLICĘ Tył i Przód…
 • O uroczystym wieczorze VIP PREVIEW.
 • O przyszłych celach i pomysłach na WTS.
 • O tym komu potrzebne są rankingi sztuki tkj „Kompas Młodej Sztuki” i „Kompas Sztuki”.
 • O artystach współczesnych i nowym produkcie WTS, który będzie im dedykowany.

#patronatmedialny


Zapraszam Cię do zasłuchania w 75 odcinku podcastu Konik Kreatywny. 

Słuchaj na Spreaker Słuchaj na Spotify

Fot. Dzięki uprzejmości Warszawskich Targów Sztuki.
Warszawskie Targi Sztuki 2023. Jubileusz 20-lecia.

Stoisko P1. Kantor Sztuki. | Z Kolekcji Jacka Franasika, „Siostry”, 1988, Łódź Kaliska, 80 x 100 cm, fine art print. | Fot. Dzięki uprzejmości pana Jacka Franasika

20. Warszawskie Targi Sztuki
EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14 Warszawa
24-26.11. 2023

Program wydarzeń: warszwaskietargisztuki.pl
FB @warszawskietargisztuki
IG @warszawskietargisztuki


W tym roku przypada 20. jubileuszowa edycja Warszawskich Targów Sztuki. Będziemy gościć ponad 100 wyselekcjonowanych wystawców z całej Polski. Większość to galerie sztuki współczesnej, sztukę dawną pokażą antykwariaty, min. Berżera, D. A. Rempex, Krak Antiquariat. Dzieła Bolesława Biegasa, tworzącego przede wszystkim we Francji zaprezentuje Biegas Art Gallery.

Sztuka tworzona po 1945 roku pojawi się m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej ESTA, Nocny Art Patrol, Artemis, Piękna Gallery, Arttrakt, mia Art Gallery, Wall Space Gallery, Beat 16, ToTuart, Galerii Grafiki i Plakatu, Molski Gallery, Piekary. Po raz pierwszy będziemy gościć m.in. Art Rytel, Export/Import, Your Art. Maison i Dom nr 7 – dawne atelier i prywatna galeria Hanny i Leszka Nowosielskich, twórców ceramiki artystycznej.

Oferta jest na tyle zróżnicowana, że każdy w zależności od zasobności portfela powinien coś dla siebie odpowiedniego znaleźć, a będzie w czym wybierać. Ponad 1500 obiektów – w tym malarstwo – współczesne oraz dawni mistrzowie, rzeźba, grafika, unikatowa biżuteria oraz rzemiosło artystyczne. Dostępne będą też prace wybitnych klasyków współczesności m.in. Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Jana Dobkowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Henryka Stażewskiego, Aleksandry Jachtomy, Stefana Krygiera, Stefana Fijałkowskiego, Stanisława Dróżdża, Józefa Hałasa a także prace Leszka Knaflewskiego, Rafała Bujnowskiego, Piotra Młodożeńca, Ewy Kuryluk, Józefa Wilkonia, Wojciecha Siudmaka, Jarosława Modzelewskiego, Rafała Olbińskiego, Grzegorza Grzyba, Beaty Ewy Białeckiej oraz młodych twórców: m.in. Moniki Misztal, Dawida Czycza, Łukasza Patelczyka, Tomasza Górnickiego, Andrzeja Kuliga oraz Wiktora Gałki. Jak zwykle pojawią się też czołowe wydawnictwa artystyczne (m.in. Księgarnia artystyczna Zachęta, Kurtiak i Ley, Bosz, Arkady).

Warszawskie Targi Sztuki 2023. Jubileusz 20-lecia. | Galeria Arttrakt. Beata Ewa Białecka.
Warszawskie Targi Sztuki 2023. Jubileusz 20-lecia. | Piękna Gallery. Agata Kus.
Warszawskie Targi Sztuki 2023. Jubileusz 20-lecia. | Galeria Van Rij. Natalia Rybka.
Warszawskie Targi Sztuki 2023. Jubileusz 20-lecia. | Nocny Art Patrol. Wiktor Gałka.

Od lat misją Warszawskich Targów Sztuki jest propagowanie sztuki, w szerokim tego słowa znaczeniu. Nadal duży nacisk kładziemy na edukację, w przypadku sztuki cały czas jest wiele do nadrobienia. Zawsze przygotowujemy ciekawe wystawy towarzyszące, przybliżyliśmy już szerszej publiczności dokonania takich tuzów jak: Jacek Malczewski, Witkacy, Tadeusz Kantor, Wojciech Fangor czy Magdalena Abakanowicz.

– W tym roku Targom będą towarzyszyć trzy wystawy: „Forma mówi” prof. Janusza Antoniego Pastwy (mecenas wystawy Limited Edition Gallery), wybitnego artysty i pedagoga, laureata wielu prestiżowych nagród, autora m.in. Kwadrygi Apollina zdobiącej Teatr Wielki w Warszawie. Artysta tworzy klasyczne rzeźby w różnych materiałach m.in. w kamieniu, marmurze. Kolejna wystawa „Artyści” – wyjątkowe prace Józka Nowaka, autora m.in. pomnika Fryderyka Chopina w Monachium czy Sissi w Passenhofen to rzeźby – portrety z drewna topolowego i olchowego uwieczniające grupę znanych artystów polskich (m.in. Henryk Stażewski, Alina Szapocznikow, Roman Opałka, Stefan Gierowski) i zagranicznych (m.in. Anthony Cragg, Gerhard Richter, Andy Warhol, Alberto Giacometti). Trzecia wystawa „Jacek Siudziński in memoriam” (mecenas Muzeum Ziemi Mińskiej) poświęcona pamięci, przedwcześnie zmarłego Jacka Siudzińskiego, który zaraz po dyplomie reprezentował polskich artystów młodego pokolenia na Biennale de Paris w 1982 roku. Artysta chętnie eksperymentował, czasem płótno zamieniał na deskę, powstawały wówczas oryginalne obiekty. Obok erotycznych prac równolegle tworzył prace też o tematyce sakralnej (m.in. Droga Krzyżowa w kościele pw. św. Anny w Ottenhöffen/Schwarzwald) – mówi Kama Zboralska, dyr. programowa WTS.

Zawsze staramy się przygotować interesujący program spotkań i wykładów (wstęp wolny) nie tylko z zakresu czystej sztuki ale także m.in. o tak istotnym społecznym działaniu biznesu na rzecz wspierania projektów artystycznych. Z pewnością ten mariaż biznesu i sztuki przybliży Omenaa Mensah, prezes Omenaa Art Foundation. Fundacja zajmuje się wszechstronnym wspieraniem wszelkich przejawów twórczości artystycznej, organizuje też spektakularną Wielką Aukcję Charytatywną.

Niesamowitą biografię słynnej naszej rodaczki Tamary Łempickiej wzbogaci wspomnieniami Marisa Łempicka, jej prawnuczka. Warto też wspomnieć o wykładzie poświęconym różnym obliczom współczesnej rzeźby (prof. Antoni Janusz Pastwa, Tomasz Górnicki, Józek Nowak oraz Maciej Aleksandrowicz – dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku) oraz posłuchać rozmowy na temat polskiego plakatu (Andrzej Pągowski, Mieczysław Wasilewski, Ryszard Kajzer).

Z okazji okrągłego 20. jubileuszu WTS, Piotr Lengiewicz i Marek Lengiewicz, właściciele D. A. Remepx oraz Warszawskich Targów Sztuki przypomną jak tworzył się u nas rynek sztuki – pionierskie aukcje, początki Warszawskich Targów sztuki itd. A jak zmieniało się podejście do tej jednej z najważniejszych u nas imprez kulturalnych?

– Z perspektywy tych dwóch dekad mogę powiedzieć, że zauważalny jest wzrost świadomości wystawców o konieczności bycia na takiej imprezie, także z punktu widzenia wizerunkowego. Dziś w dobie wszechobecnego internetu obecność w Targach jest czymś co ma wartość samą w sobie. To miejsce nie tylko handlowe ale także edukacyjne, artystyczne, biznesowe i towarzyskie. Nasze Targi rozwijały się bardzo organicznie. To nie była impreza, dla której zgromadzono duży budżet i w związku z tym mogliśmy od razu działać na 100%, zresztą nadal tak jest.

To uwarunkowanie mam wrażenie mocno wpływało na rozsądne podejście do każdej kolejnej edycji Targów i do podejmowanych decyzji. Zmienialiśmy miejsca, zwiększaliśmy ilość wystawców, podnosiliśmy jakość zabudowy to wszystko było procesem, który w rezultacie sprawił, że tegoroczne WTS zarówno w kontekście miejsca, jak i zabudowy i wielkości wydają mi się optymalne – mówi Piotr Lengiewicz.

W zeszłym roku w ciągu niespełna 3-ch dni WTS odwiedziło ponad 10 tys. osób, a wiele zawartych transakcji świadczy, że doceniony został także poziom obiektów proponowanych przez wystawców, zakwalifikowanych przez Radę Programową WTS.

– Tym bardziej jestem bardzo dumny, że wytrwaliśmy przy tym projekcie tyle lat i myślę o nim z dużą satysfakcją. To naprawdę wydarzenie na dużą skalę jak na polskie warunki i do tego bez strategicznego sponsora. Muszę dodać, że miałem dużo szczęścia do osób, które były przy Targach i które w swoim czasie oddawały im dużo energii, a byli to Adam Chełstowski i Kasia Włodarska. Teraz, od ponad 10 lat Targi są przede wszystkim w dwóch rękach: Kamy Zboralskiej i Katarzyny Marciniak. Uważam, że obie świetnie się uzupełniają, mają wizję zgodną z moją i doskonale wywiązują się ze swoich zadań. Jestem bardzo dumny, że te osoby są razem ze mną bo taka załoga jaka jest teraz i jaka dołącza do nas na klika tygodni przed datą targów to wielka DUMA. Bez osób z takim podejściem i zaangażowaniem ta impreza by nie była taką jaką jest – dodaje Piotr Lengiewicz.

25.11. Sobota
Godz. 12.00. „20. lecie Warszawskich Targów Sztuki. Narodziny polskiego rynku sztuki – pierwsze targi, pionierskie aukcje itd.” – Marek Lengiewicz i Piotr Lengiewicz, inicjatorzy i właściciele WTS. Prowadzenie Piotr Sarzyński (dziennikarz „Polityka”)
Godz. 14.00. „Język sztuki-książki o sztuce” – prof. Jerzy Bralczyk. Prowadzenie Jerzy Kisielewski (dziennikarz radiowy i telewizyjny)
Godz. 16.00. „Różne oblicza współczesnej rzeźby” – Artyści: Janusz Antoni Pastwa, Józek Nowak, Tomasz Górnicki oraz Maciej Aleksandrowicz ( dyr. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku). Prowadzenie Małgorzata Piwowar (dziennikarka „Rzeczpospolita”)
Godz. 17.30. „Komu potrzebne są rankingi sztuki ? Kompas Młodej Sztuki” – Kama Zboralska (inicjatorka KMS), Eulalia Domanowska (dyr. Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie), Magdalena Mielnicka (właścicielka mia Art. Gallery). Prowadzenie Nika Łoziak (dziennikarka)

26.11. niedziela
Godz. 12.00. „Talent i legenda – Tamara Łempicka odkrywana na nowo” – Marisa Łempicka, prawnuczka Artystki. Prowadzenie Anna Fieducik- Szendzielarz (dziennikarka)
Godz. 14.00. „Polski plakat” – Artyści: Andrzej Pągowski, Mieczysław Wasilewski, Ryszard Kajzer. Prowadzenie Weronika Wawrzkowicz, dziennikarka Radia Nowy Świat, autorka kanału Rozmawiam, bo lubię
Godz. 16. 00. „Społeczna odpowiedzialność biznesu na rzecz działań społecznych” – Omenaa Mensah, prezes Omenaa Art. Foundation, fundacji, która zajmuje się wszechstronnym wspieraniem wszelkich przejawów twórczości artystycznej. Prowadzenie Paweł Witkowski (kurator Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”)

 


Piotr Lengiewicz – Pomysłodawca i  od pierwszej edycji  organizator  Warszawskich Targów Sztuki. Prezes Domu Aukcyjnego  „Rempex”, który powstał w 1989 r. Przez ponad 30 lat działalności „Rempex”  zorganizował blisko 500 wystaw oraz  różnego rodzaju aukcji dzieł sztuki i antyków, w tym wiele aukcji specjalistycznych. Współuczestniczył  i pomagał w  przygotowaniu wielu aukcji charytatywnych.

Kama Zboralska – Propagatorka sztuki, kuratorka. Inicjatorka „Kompasu Młodej Sztuki” i „Kompasu Sztuki”. Autorka m.in. cyklu książek: „Sztuka inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach”, albumu „Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006–2016” (2016), „101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących” (2019) oraz publikacji „Kierunek -Sztuka” (2022). Kuratorka i inicjatorka powstania Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2006-2023). Od 2012 roku dyrektorka artystyczna Warszawskich Targów Sztuki. Członkini Rady Programowej OmenaArt Foundation. Prowadzi wykłady m.in. na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Członkini i stypendystka ZAiKS-u.

Laureatka Złotego i srebrnego medalu „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego” przyznanych przez PKOI w dowód uznania za działalność w dziedzinie sport i sztuka
Nagrody Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie im. Feliksa „Manggha” Jasieńskiego za rok 2021, w kategorii dziennikarz Nagrody Ambasador Promocji Sztuki przyznawanej przez Instytut Biznesu (2022).

 


Dla artystów sztuk wizualnych. Sprawdź ofertę konsultacji >> kliknij <<

Konsultacje online dla artystów sztuk wizualnych. Sprawdź pełną ofertę w SKLEPIE Konika Kreatywnego.


_
Opinie artystów o moich konsultacjach znajdziesz tu: link

Konik Kreatywny

Konik Kreatywny to blog o ciekawych ludziach,
produktach i ideach.
Zawsze w smak tym,
którzy lubią się zainspirować.

Nazywam się Katarzyna Moczulska. Piszę dość szeroko o sztuce tworzenia z pasją.

Na razie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres mailowy nie będzie opublikowany.

0
  0
  Twój koszyk
  Koszyk jest pustyWróć do sklepu