Jesteśmy świadkami narodzin tradycji Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY, której organizatorem jest Omena Art Foundation. Uważam, że to ważny moment na polskim rynku sztuki. Moment, w którym rozkwit filantropii szeroko pojętej staje się faktem.
Pretekstem do dzisiejszej rozmowy jest zbliżający się finał aukcji Top Charity 2023, który będzie miał miejsce już 03 czerwca. Ten odcinek nagrałam w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie. W przestrzeni, w której trwa właśnie wystawa Wielkiej Aukcyji Charytatywnej TOP CHARITY.
Z moją gościnią rozmawiam o potrzebach z jakich narodziła się OmenaArt Foundation – organizator tej aukcji, porozmawiamy o dobroczynności i mariażu biznesu ze sztuką a także możliwościach współpracy z artystami. Moją gościnią jest Natalia Bradbury – Head of Art Departmanent.
O tym rozmawiamy w odcinku:
- o genezie narodzin Top Charity i OmenaArt Foundation oraz 4 filarach fundacji: I.Budowanie kolekcji rzeźb oraz obiektów przestrzennych, II. Rewitalizacji bistorycznych budynków, III. ECO ART, IV. Wsparcie artystów.
- o procesie doboru dzieł na Wielką Aukcję Charytatywną Top Charity 2023 i artystach, którzy biorą udział w tegorocznej edycji,
- o współczesnych mecenasach sztuki, którzy zainspirowali fundatorów Omenę Mensah i Rafała Brzoskę,
- o tym dlaczego świat biznesu zajmuje się dobroczynnością,
- o współtowarzyszącej aukcji TOP CHARITY 2023 aukcji online na platformie Artinfo.pl,
- o tym w jaki sposób artyści mogą zgłaszać swoje prace do udziału w przyszłorocznej edycji Top Charity 2024,
- o planach wsparcia artystów przez OmenaArt Foundation z zakresu rezydencji, organizacji wystaw, marketingu i PR,
- o Baroku – motywie przewodnim balu dobroczynnego
Zasłuchaj się w 69 odcinku podcastu Konik Kreatywny:
Słuchaj na Spreaker Słuchaj na Spotify
„Jakość jest okazaniem szacunku.” – Omena Mensah | OmenaArt Foundation
Z MIŁOŚCI DO SZTUKI I POMAGANIA
W świecie filantropii Omenę Mensah zainspirowało amerykańskie podejście do tematu pomagania, które ceni m.in. za otwartość, docenianie różnorodności w społeczeństwie i to, że dzieci w Stanach Zjednoczonych od początku wychowuje się w duchu dobroczynności. Jej ikonami w tej materii są Melinda i Bill Gatesowie, którzy mówią o społecznej odpowiedzialności biznesu i podkreślają, że jeśli ktoś dorobił się fortuny, powinien zaangażować się w filantropię. Rafał Brzoska nie ukrywa z kolei, że do pomagania innym zainspirowała go ukochana żona, która od wielu lat prowadzi swoją fundację OmenaaFoundation.
Oboje są bardzo mocno zaangażowani w pomoc potrzebującym, organizując wiele inicjatyw filantropijnych. Podczas ubiegłorocznej Wielkiej Aukcji Charytatywnej – najpiękniejszym balu filantropijnym w Europie! – udało się zebrać zawrotną kwotę 4 290 000 zł i jak do tej pory jest to rekordowa suma osiągnięta z charytatywnej aukcji dzieł sztuki i wielkich emocji w Polsce.
W tym roku organizatorzy Omenaa Meensah, Rafał Brzoska wraz z Corporate Connections oraz innymi organizacjami biznesowymi, skupionymi wokół tej wspaniałej inicjatywy, wierzą, że uda się pobić ten rekord. Nad tym wydarzeniem pracuje już od kilkunastu miesięcy team wybitnych specjalistów, między innymi Katarzyna Konkowska, autorka projektu wyjątkowej instalacji artystycznej, w której odbędzie się tegoroczna Wielka Aukcja Charytatywna.
Nowo powstała OmenaArt Foundation sprawuje pieczę nad wszystkimi projektami artystycznymi realizowanymi przez Omenaa Foundation i Rafał Brzoska Foundation, stanowi też punkt wyjścia do działań filantropijnych. Jej działalność opiera się na kilku filarach:
- Sztuka wpisana w misję pomagania – architektura, design i sztuka w holistycznym odniesieniu do celu, jaki im przyświeca.
- Budowanie profilowanej kolekcji rzeźby, form przestrzennych, instalacji polskich oraz światowych artystów.
- Rewitalizacja i ochrona historycznych budynków – skomplikowane procesy rewitalizacji połączone z nowoczesnymi technologiami i innowacjami, z poszanowaniem historycznej architektury i ochroną dziedzictwa kulturowego.
- Eko-art – światowy trend łączący sztukę, edukację i troskę o naszą planetę.
- Wsparcie artystów – opieka nad młodymi artystami oraz instytucjami sztuki poprzez organizowanie wystaw, aukcji charytatywnych oraz opiekę marketingową i PR-ową.
Pomysłodawczyni i założycielka fundacji Omenaa Mensah budując swoją kolekcję, skupia się głównie na rzeźbie i obiektach przestrzennych, gdzie fascynuje ją również sam proces ich powstawania. Inwestuje w artystów młodego pokolenia.
Sztuką, architekturą i designem interesuję się od zawsze. Ma również ogromną słabość do historycznych budynków. Kiedy tworzyła zarówno Wielką Aukcję Charytatywną, jak i powoływała do życia fundację OmenaArt Foundation, przyświecał jej jeden cel – przyciągnąć do świata wielkiej sztuki jak najwięcej osób, które, podobnie jak ona, będą się zachwycać jej pięknem i obcować z nią na co dzień. Zależy jej, by na licytacjach pojawiały się dzieła najlepszych polskich i światowych artystów, a także cenionych młodych twórców.
Oficjalna inauguracja nowopowstałej fundacji OmenaArt Foundation odbyła podczas wernisażu wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej, w Oranżerii Pałacu w Wilanowie, w Warszawie.
Przy tej okazji udało się sprowadzić jedną z najpiękniejszych hiszpańskich rzeźb, słynną Reina Mariana hiszpańskiego artysty Manolo Valdésa. Po raz pierwszy Polacy mają okazję zobaczyć dzieło artysty, którego prace gościły w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych w tym: w Paryżu, w Barcelonie, w Nowym Jorku czy na biennale w Wenecji. A to wszystko w słusznej sprawie, gdyż zgromadzone dzieła zostaną wylicytowane już 3 czerwca podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2023, najpiękniejszej inicjatywy filantropijnej w Polsce, łączącej świat dużego biznesu, artystów i ludzi wielkiego serca.
Kuratorką wystawy jest polska historyczka sztuki Hanna Wróblewska – komisarz Pawilonu Polonia na Biennale w Wenecji oraz wicedyrektorka ds. naukowych i wystawienniczych Muzeum Getta Warszawskiego. Nad wyborem i wybitnym poziomem artystycznym wystawy czuwała Rada Programowa fundacji, w której zasiadają wybitni eksperci: wspomniana Hanna Wróblewska, Iwona Büchner-Grzesiak, Kama Zboralska, Boris Kudlička, Mark Sagona, dr hab. Maciej Aleksandrowicz, Rafał Kamecki oraz Tomek Rygalik.
Na wystawie pojawiły się również prace koreańskiego artysty Chun Kwang Younga oraz ganijskiego: Patricka Tagoe Turksona, które to również po raz pierwszy są prezentowane w Polsce. Nie lada gratką są też dzieła Igora Mitoraja, Magdaleny Abakanowicz, w tym dwie rzeźby outdoorowe udostępnione dzięki uprzejmości Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
W gronie darczyńców, które przekazali swoje dzieła sztuki na Wielką Aukcję Charytatywną TOP CHARITY 2023, znaleźli się: Angelika Markul, Maria Papa-Rostkowska, Janina Wierusz-Kowalska, Rafał Bujnowski, Piotr Czajkowski, Tomasz Górnicki, Michał Jackowski, Łukasz Patelczyk, Zbigniew Rogalski, Xawery Wolski, Nikola Vudrag i Cyryl Zakrzewski.
Wśród prezentowanych w Oranżerii eksponatów znajduje się również obiekt z kolekcji Marka i Agnieszki Roeflerów, a także dzieła sztuki pozyskane dzięki uprzejmości prywatnych kolekcjonerów i instytucji, z którymi Omenaa Mensah oraz jej fundacja artystyczna OmenaArt Foundation współpracują.
Partnerem strategicznym aukcji jest Dom Aukcyjny Polswiss Art a przebieg licytacji można śledzić na żywo na stronie: link do aukcji TOP CHARITY 2023
Nad aranżacją̨ Wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej czuwał wybitny scenograf Boris Kudlička, któremu światowy rozgłos przyniosły spektakularne realizacje operowe, m.in. Madame Butterfly, Król Roger, Turandot, Śmierć w Wenecjiczy Król Lear. Z powodzeniem współpracuje z czołowymi teatrami operowymi i festiwalami na świecie – z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie czy Operą Królewską w Sztokholmie i Kopenhadze.
Dodatkowo na portalu Artinfo.pl została uruchomiona edycja online Wielkiej Aukcji Charytatywnej gdzie można licytować w słusznej sprawie i na rzecz pomagania potrzebującym: Link do aukcji towarzyszącej TOP CHARITY
Partnerzy aukcji:
Konsultacje 1 na 1 dla artystów. Sprawdź pełną ofertę w SKLEPIE Konika Kreatywnego. Opinie artystów o moich konsultacjach znajdziesz tu: link