Czy Aukcja Adopcji to przepis na nowoczesną synergię biznesu i sztuki? Rozmowa z Panią Karoliną Toczek – Wieczorek, Dyrektor Stowarzyszenia Przyjaciół MNW.

Odcinek 35 / Stowarzyszenie Przyjaciół MNW i idea adopcji dzieł sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. / Aleksander Gierymski „W Altanie”, 1882 r., olej/płótno, 137 x 148 cm sygnowany i datowany p.d.: 'A. GIERYMSKI | 82′. Okres adopcji: 2 lata

Zapraszam Cię na rozmowę o synergii między środowiskiem biznesu i sztuki; o pomyśle na nowoczesną formułę w jakiej działa Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie.

Z moją gościni, Panią Karoliną Toczek – Wieczorek, Dyrektor Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie, rozmawiamy także o zbliżającej się Aukcji Adopcji dzieł sztuki z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego, która odbędzie się online, w Desa Unicum; 14 grudnia, 2020 r, o godz. 19:00.

Słuchaj na Spreaker Słuchaj na Spotify Zobacz katalog Aukcji Zlecenie licytacji

Fot. Archiwum @przyjacielemnw, Pani Karolina Toczek – Wieczorek, Dyrektor Stowarzyszenia Przyjaciół MNW.

Wywiad, w wersji tekstowej, skróconej.


Pani Karolino, jak narodził się pomysł na Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie?
Stowarzyszenia istnieje od 1916 roku, niedawno obchodziliśmy jubileusz. Przez większość tego czasu było mało aktywną organizacją. Dopiero w 2015 roku, po powołaniu nowego Zarządu Stowarzyszenia, rozwój tej organizacji nabrał tempa i tak działamy do dziś. Serdecznie polecam obserwowanie nas w mediach społecznościowych pod nickiem @przyjacielemnw, tam będą Państwo na bieżąco z naszą działalnością.

Od trzech lat znajdujemy się także w top 10 najlepszych transakcjach charytatywnych. /Karolina Toczek – Wieczorek, Dyrektor Stowarzyszenia Przyjaciół MNW/

Na czym polega nowoczesna formuła w jakiej działa stowarzyszenie?
Przede wszystkim na dotarciu do różnych grup odbiorców oraz organizacji projektów dostosowanych do ich potrzeb. Kiedy w 2015 roku zaczynaliśmy na nowo rozwijać stowarzyszenie, pierwsze co zrobiliśmy to zdywersyfikowaliśmy pakiety członkowskie w stowarzyszeniu.

Obecnie proponujemy miłośnikom sztuki 5 różnych pakietów, które uprawniają do nieograniczonego wstępu do Muzeum Narodowego w Warszawie i jego oddziałów, zarówno na wystawy stałe jak i czasowe przez okres 12 miesięcy. Składki członkowskie zaczynają się od 200 zł rocznie, a kończą na 10 000 zł rocznie. Im wyższy pakiet tym świadczeń jest więcej. Wszystkie szczegółowe informacje dostępne są na naszej stronie www.przyjacielemnw.pl w zakładce „dołącz do nas”.

Kiedy zaczynaliśmy rozwijać stowarzyszenie budżet roczny wynosił 4000 zł. Po czterech latach działalności przekazaliśmy już ponad milion złotych na rzecz MNW. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie organizacja projektu dobroczynnego o nazwie Spragnieni Piękna.

Od 2017 roku zorganizowaliśmy 4 Bale Dobroczynne na ponad 300 osób, 3 charytatywne pokazy mody oraz jedną kameralną wystawę. Za każdym razem dochód z tych projektów przekazywaliśmy na rzecz Muzeum. Wszystkie zebrane środki zasilają konkretne cele, które przedstawiają kuratorzy i Dyrekcja MNW. O tym na co ostatecznie zostaną przekazane zebrane środki decyduje Rada Darczyńców Stowarzyszenia, czyli członków o najwyższym rocznym pakiecie.

Aukcja Adopcji 14 grudnia 2020, godz. 19:00. Pozycja 07 / Aleksander Gierymski „W Altanie”, 1882 r, olej/płótno, 137 x 148 cm, sygnowany i datowany p.d.: 'A. GIERYMSKI | 82′. Okres adopcji: 2 lata. Cena wywoławcza: 1 000 zł
Aukcja Adopcji, 14 grudnia 2020, godz. 19:00. Pozycja 01 / Jacek Malczewski „Autoportret w zbroi”, 1914 r, olej/płótno, 54 x 65 cm. Okres adopcji: 2 lata. Cena wywoławcza: 1 000 zł.
Aukcja Adopcji, 14 grudnia 2020, godz. 19:00. Pozycja 03 / Jan Matejko „Portret trojga dzieci artysty”, 1870, olej/płótno, 127,5 x 160 cm, sygnowany i datowany l.d.: 'JM rp. 1870′. Okres adopcji: 2 lata. Cena wywoławcza: 1 000 zł.

Mam wrażenie, że w naszym kraju, buduje się coraz większa synergia pomiędzy biznesem a sztuką, kulturą. Według raportu 2020 ArtInfo, największą aukcją charytatywną jest Kolekcja mBanku dla WOŚP, której łączna wartośc wylicytowanych prac wyniosła 1 690 800. Czy aukcja Adopcji Sztuki jest częścią tego procesu?

Zdecydowanie tak i jesteśmy z tego bardzo dumni. Już po raz trzeci dobroczynna aukcja #spragnienipiękna organizowana na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie
znalazła się w pierwszej piątce aukcji charytatywnych w Polsce pod względem łącznej wartości wylicytowanych prac, zgodnie z najnowszym raportem portalu ArtInfo.

Od trzech lat znajdujemy się także w top 10 najlepszych transakcjach charytatywnych. Do pierwszej dziesiątki za 2019 rok trafiła praca Krzysztofa Bednarskiego pt. „Moby Dick – maska” 2012.

Przed nami już 2 aukcja adopcji, tym razem odbędzie się ona online. Na czym polega Aukcja Adopcji?

Aukcja adopcji to połączenie przyjemności – zaadoptowania ulubionego obrazu i powiązania z nim nazwiska swojego lub bliskich (rodziców, dzieci, wnuków) oraz pożytku przekazania środków na potrzeby Muzeum Narodowego w Warszawie.

Adopcja może być prezentem na różne okazje. Zaadoptować może nie tylko osoba prywatna, ale także firma. Treść tabliczki, która wisi obok dzieła przez cały okres adopcji (dwa lata), jest ustalana z donatorem.

Ile obrazów będzie brało udział w nadchodzącej aukcji adopcji?

W tym roku przygotowaliśmy 23 obiekty, w tym 22 obrazy znajdujące się na stałej ekspozycji Muzeum Narodowego w Warszawie oraz globusy znajdujące się w Pałacu w Nieborowie.

Aukcja Adopcji 14 grudnia 2020, godz. 19:00. Pozycja 08 / Józef Mehoffer „Dziwny ogród”, 1902-1903 r, olej/płótno, 222,5 × 208,5 cm. Okres adopcji: 2 lata. Cena wywoławcza: 1 000 zł
Artysto, zrób sobie prezent! „Kompendium z Insta dla Artystów” teraz w PROMOCJI Świątecznej. Kup eBook >>

Czy wybierając obiekty do nadchodzącej aukcji brali Państwo pod uwagę ich tematykę i ewentualne dopasowanie prac do firm, instytucji lub osób prywatnych, które byłyby zainteresowane udziałem w aukcji?

Pytam o to, ponieważ podczas naszej rozmowy w programie live „Kawa z Artystą Współczesnym” na Koniku Kreatywnym, wspominała Pani historię Gospodarstwa Rybackiego Jarczyńscy, posiadającego stawy rybne, które to zaadoptowało obraz „Rybacy” Leona Wyczółkowskiego.

To zależy. Za każdą adopcją stoją różnorodne cele. Firmy najczęściej wybierają znane obrazy. W przypadku osób prywatnych jest zupełnie inaczej, tutaj mamy do czynienia z emocjami. Za każdym zaadoptowanym obrazem stoi jakaś historia. Tak było w zeszłym roku i mam nadzieję, że będzie tak też podczas nadchodzącej edycji.

Z przykładów, o które Pani prosi mam kilka ulubionych. Obraz „Piaskarze” Aleksandra Gierymskiego został zaadoptowany przez dziadków dla swoich wnuków, zdjęcie przy tym dziele z potomkami będzie pamiątką rodzinną na wiele lat.

Innym przykładem są Państwo Jerczyńscy, którzy zaadoptowali obraz „Rybacy” Leona Wyczółkowskiego jako Gospodarstwo Rybackie Jerczyńscy. Nie spodziewaliśmy się, że dojdzie do takiego fantastycznego połączenia, ale jak widać wszystko jest możliwe.

Były też adopcje z zagranicy, adopcje rodziców dla dzieci, a także adopcja obrazu z powodu wspomnień z dzieciństwa. Wszystkie przyczyny dla których osoby obejmują patronatem dzieła to często piękne historie, które utwierdzają nas w przekonaniu, że podjęliśmy dobrą decyzję by zorganizować aukcję adopcji. Mamy nadzieję, że kontynuacja tego projektu w bieżącym roku pozwoli nam poznać kolejne opowieści przyszłych darczyńców.

Co otrzyma zwycięzca aukcji?                                                                                                  Każda osoba, która wylicytuje dwuletnią adopcję wybranego obrazu stanie się członkiem stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie o statusie Patrona na okres 12 miesięcy. Dzięki karcie członkowskiej będzie mogła m.in. cieszyć się nieograniczonym wstępem na wystawy stałe i czasowe w gmachu głównym MNW i jego oddziałach wraz z osobą towarzyszącą i dwójką dzieci do lat 18. Będzie zapraszana na zamknięte oprowadzania kuratorskie i pokazy konserwatorskie. Szczegóły dotyczące świadczeń dla tego pakietu członkowskiego znajdują się na stronie internetowej > LINK.

Oprócz tego otrzymasz specjalny „Certyfikat adopcji”, który zostanie wręczony przez Dyrektora MNW oraz Prezesa Stowarzyszenia podczas uroczystej inauguracji dwuletniej adopcji. Obok dzieła przez okres dwóch lat zawiśnie tabliczka z informacją o adopcji.

Treść tabliczki ustalana jest ze Stowarzyszeniem Przyjacielele MNW. Jeśli Muzeum zostanie zamknięte lub obraz nie będzie przez jakiś czas eksponowany adopcja zostanie wydłużona o długość braku ekspozycji. Informacja o adopcji poszczególnych dzieł, wraz z imieniem i nazwiskiem osoby adoptującej zostanie opublikowana na stronie internetowej Stowarzyszenia www.przyjacielemnw.pl

Na co zostanie przeznaczony dochód z aukcji?

Tegoroczny dochód z aukcji adopcji zostanie przekazany na rozwój kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie.

Fot. Paweł Bobrowski. I Aukcja Adopcji, 2019 r.

Jaki efekt finansowy przyniosła poprzednia Aukcja Adopcji?

Zeszłoroczna aukcja adopcji, która była częścią projektu Spragnieni Piękna przyniosła przychód w wysokości 122 300 zł.

Czy formuła ADOPCJI DZIEŁ SZTUKI rozpowszechniła się w Polsce? Czy inne muzea poszły za państwa przykładem i zdecydowały się na taką formę wsparcia swoich kolekcji?

Jak dotąd nie dotarła do nas informacja by jakieś muzeum wykorzystało ten pomysł. Mam nadzieję, że z czasem instytucje kultury zobaczą w tym potencjał fundraisingowy i będą w stanie dzięki takiej inicjatywie pozyskiwać pieniądze na rozwój instytucji.

Oczywiście przed pierwszym nowym projektem zawsze towarzyszy duża niepewność czy pomysł się przyjmie, mimo wszystko uważam, że warto próbować.

Fot. @przyjacielemnw / Karta członkowska to doskonały pomysł na prezent! Sprawdź pakiety >>

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, zaczynamy kupować prezenty… Czy Stowarzyszenie Przyjaciół MNW ma jakąś ofertę dla wielbicieli sztuki?

Zdecydowanie TAK! Proponujemy dwie możliwości. Po pierwsze zapraszamy do udziału w aukcji adopcji w celu wylicytowania dwuletniej adopcji ulubionego obrazu w formie prezentu świątecznego dla bliskiej osoby. Wykaligrafowany i pięknie zapakowany certyfikat adopcji zostanie dostarczony do właściciela jeszcze przed świętami.

Drugą formą prezentu, którą proponujemy jest zakup członkostwa na prezent. Jest to elegancko zapakowana karta członkowska, która pozwala na nieograniczony wstęp do Muzeum Narodowego w Warszawie zarówno na wystawy stałe jak i czasowe przez 12 miesięcy.

W zależności od wybranego pakietu świadczenia obowiązują od 1 do 5 dorosłych osób. Wszystkie świadczenia w ramach naszych kart członkowskich dostępne są na stronie www.przyjacielemnw.pl w zakładce „Dołącz do nas”.

#dlaArtystów eBook „Kompendium z Insta dla Artystów” / Kurs Online ARTYSTA PLUS+ . Pełna oferta w sklepie >>

Wywiad, w rozszerzonej formie jest dostępny w wersji podcast /do odsłuchania/.

Słuchaj na Spreaker Słuchaj na Spotify Zobacz katalog Aukcji Zlecenie licytacji


Podcast Konik Kreatywny. ZASŁUCHAJ SIĘ NA SPOTIFY >>
Konik Kreatywny

Konik Kreatywny to blog o ciekawych ludziach,
produktach i ideach.
Zawsze w smak tym,
którzy lubią się zainspirować.

Nazywam się Katarzyna Moczulska. Piszę dość szeroko o sztuce tworzenia z pasją.

Na razie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres mailowy nie będzie opublikowany.

0
    0
    Twój koszyk
    Koszyk jest pustyWróć do sklepu