OKNOPLAST FOR ART – ogłoszono jury konkursu!
Prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, Maria Anna Potocka, Andrzej Starmach, Anda Rottenberg i Edyta Placek to skład jury, które będzie oceniać prace artystów w ramach konkursu OKNOPLAST for Art. Zgłoszenia przyjmowane są do 27. lutego br., a na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 12 000 euro.
Trwa nabór do międzynarodowego konkursu dla artystów organizowanego przez Grupę OKNOPLAST i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Artyści będą mogli wyrazić siebie w dowolny sposób, a płótnem dla ich twórczości będzie okno. Wśród powołanego jury nie zabrakło najwybitniejszych osobistości świata artystycznego, jak i przedstawicieli organizatora.
Prace oceniać będą:
– prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, rektor ASP w Krakowie, artysta łączący wiele dziedzin sztuki,
– Maria Anna Potocka, krytyk sztuki i dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK,
– Andrzej Starmach, marszand, historyk sztuki i kolekcjoner,
– Anda Rottenberg, polska historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka sztuki i publicystka,
– Edyta Kurpiel-Placek, kolekcjonerka sztuki
Dla kogo jest konkurs?
Zaproszenie do udziału w konkursie kierowane jest do artystów i artystek, to jest studentów, studentek oraz absolwentów i absolwentek akademii sztuk pięknych lub innych uczelni artystycznych. Ponadto do twórców i twórczyń, którzy nie ukończyli kierunkowych (artystycznych) studiów, lecz mają udokumentowaną działalność artystyczną w postaci portfolio. W konkursie mogą wziąć udział także grupy artystyczne lub współautorzy zgłaszający jedną pracę. Warunkiem udziału we współzawodnictwie jest zamieszkiwanie na terenie Unii Europejskiej.
Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze przez 2 tygodnie.
Do 27. lutego artyści mogą przesyłać swoje zgłoszenia. Przesłana wizualizacja koncepcyjna powinna dostarczyć informacji o tym, jak będzie wyglądać dzieło po przeniesieniu na dostarczone przez firmę OKNOPLAST okno. Może ona przybrać formę projektu graficznego, kolażu, szkicu rysunkowego lub szkicu wykonanego techniką mieszaną – w każdym przypadku koncept projektu musi być czytelny dla oceniających go jurorów. Autorzy trzech zwycięskich prac odwzorują następnie swoje pomysły na realnym oknie dostarczonym przez organizatora.
Do wygrania są nagrody pieniężne: pierwsze miejsce w kwocie 8 000 euro oraz dwie nagrody I. i II. stopnia po 2 000 euro. Zwycięskie prace plastyczne zostaną również zaprezentowane szerokiej publiczności podczas specjalnej wystawy pokonkursowej w siedzibie Muzeum MOCAK, która planowana jest na koniec czerwca br.
” Mamy nadzieję, że wśród prac odnajdziemy innowacyjne interpretacje tego, czym jest okno i jak może poruszać swoją formą i funkcją. Okno ma zresztą swoje miejsce w kulturze i sztuce: wykorzystywane było jako element kompozycji, środek łączący obserwatora z tym, co znajduje się za nim, ale również jako temat. Bez względu na to, jakim materiałem twórczym operuje artysta, czy to będzie farba, glina, spray, włóczka, jego sztuka może wzbudzić emocje i poruszyć odbiorcę” – podsumowuje ideę konkursu Magdalena Cedro-Czubaj, dyrektor Marketingu Grupy Oknoplast.
Workflow — etapy konkursu.
1. Stwórz pracę – wizualizację koncepcyjną. Projekt ma dostarczyć jury konkursu informacji o tym, jak będzie wyglądało finalne dzieło po możliwym przeniesieniu pomysłu na prawdziwe okno. Wizualizacja może przybrać formę propozycji graficznej, kolażu, szkicu rysunkowego lub szkicu wykonanego techniką mieszaną – w każdym przypadku koncept projektu musi być czytelny dla oceniających go jurorów.
2. Prześlij propozycję pracy.
Pliki możliwe do wysyłki muszą mieć maksymalnie 20MB w formacie ZIP, RAR, JPEG, TIFF, PNG, PSD, PDF. Praca trafia organizatorów konkursu przez formularz zamieszczony na dole strony: https://art.oknoplast.com/
3. Jury wybiera najlepsze pomysły.
Spośród przesłanych propozycji dokonuje selekcji najlepszych zgłoszeń i informuje kandydatów o wyborze ich prac do wdrożenia i możliwości jej wystawienia w Muzeum MOCAK.
4. Przeniesienie pracy na okno.
Jeśli projekt artysty wygra, to na realnym oknie, dostarczonym do jego pracowni przez organizatora, odwzorowuje swój koncept w ciągu 30 dni. Zwycięskie okno po naniesieniu projektu zostaje przewiezione do Muzeum MOCAK w Krakowie.
Ważne terminy:
Termin nadsyłania zgłoszeń: do 27.02.2023 roku (do godziny 23.59).
Termin wyłonienia zwycięzcy: do 31.03.2023 na stronie www MOCAK-u
Termin Wernisażu Wystawy: 29.06.2023 roku
Termin Wystawy: od 30.06.2023 do 17.09.2023 roku
Ważne linki:
www konkursu: link
Regulamin konkursu: link
Facebook: link
OKNOPLAST: link
MOCAK: link
Kontakt: art@oknoplast.com
Zasłuchaj się w odcinku, w którym rozmawiam z moją gościnią Panią Magdaleno Cedro – Czubaj Dyrektor Marketingu Grupy Oknoplast:
- o inspiracjach współczesnymi mecenatami,
- o genezie narodzin idei bycia Mecenasem Sztuki przez markę OKNOPLAST,
- o wystawie Jakuba Juliana Ziółkowskiego i objęciu patronatem OKNOPLASTu Muzeum MOCAK w Krakowie,
- o międzynarodowym konkursie dla artystów „OKNOPLAST for ART”, regulaminie
- o oknie PAVA i tym dlaczego ten model został wybrany na konkursowe „płótno” dla artystów,
- o składzie jury konkursu,
- o poczatkach kolekcji sztuki OKNOPLASTu,
- a na koniec o tym jakiego koloru okna kochają Włosi, Francuzi i Polacy.
Zapraszam Cię do zasłuchania w 67 odcinku podcastu Konik Kreatywny.
Słuchaj na Spreaker Słuchaj na Spotify
Kursy online dla artystów. Sprawdź pełną ofertę w SKLEPIE Konika Kreatywnego.
_
Opinie artystów o moich konsultacjach znajdziesz tu: link