„Układy binarne” – wystawa prac Małgorzaty Kosiec i Tomasza Koclęgi.
Kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz
Wystawa jest otwarta: 10.11.2022- 10.12.2022
Galeria Arttrakt, ul. Ofiar Oświecimskich 1/1, Wrocław
Konik Kreatywny ma zaszczyt być patronem medialnym wydarzenia.
„Układy binarne” to wystawa która w centrum stawia figurę człowieka. Człowieka widzianego z rożnych, wydawałoby się przeciwstawnych perspektyw : malarskiej i rzeźbiarskiej, kobiecej i męskiej. Celowo odwołuje się do pojęcia binarności które określa kontrast między dwoma przeciwieństwami.
Mimo że Tomaszowi Koclędze i Małgorzacie Kosiec bliska jest idea uniwersalizacji wizerunku człowieka to jest ona w pewnym sensie przedstawiona również przez pryzmat tożsamości płciowej. Przestrzenne i trójwymiarowe rzeźby postaci męskich zestawione zostały z malarskimi portretami kobiet, których głębia uchwycona została na dwuwymiarowej płaszczyźnie płótna.
Człowiek Tomasza Koclęgi to everyman pozbawiony twarzy, zmagający się z przeciwnościami losu i z bolesnością ciężaru cielesności. W obrazach Małgorzaty Kosiec jednostka zdaje się być przeciwstawiona wielości informacji czy wizualnych komunikatów, którymi przepełniona jest współczesna rzeczywistość.
Wizerunek człowieka w prezentowanych na wystawie pracach jest celowo formalnie zdeformowany (Koclęga) lub zamazany (Kosiec). Ciało w rzeźbach jest nienaturalnie powykręcane, jakby próbujące uwolnić się z ograniczeń formalnych. Portrety są zaś ukryte za abstrakcyjną typograficzną warstwą. Zdają się być zakłócone przez szum informacyjny, zniekształcone przez medialną rzeczywistość w której przyszło nam egzystować.
Koclęga i Kosiec eksperymentują. Kolorowe rzeźby malowane na jaskrawe kolory jakby na przekór obalają ciężar gatunkowy brązu. Portrety Małgorzaty Kosiec tworzone autorską techniką wylepiania i zamalowywania kolejnych warstw tworzą wielowymiarowe przestrzenie, wizualne triki, które mylą oko odbiorcy.
Zarówno Małgorzata Kosiec jak i Tomasz Koclęga sięgają w swojej twórczości do tradycji starych mistrzów, jednak dzięki wypracowanym przez siebie zabiegom technologicznym, zyskują aktualny, wydźwięk, który mimo uniwersalizacji przekazu pozwala im mówić językiem swoich czasów.
Zapraszam cię na rozmowę z Tomaszem Koclęgą – artystą rzeźbiarzem, wykładowcą w katowickiej ASP, którego monumentalne rzeźby prowadzą dialog z przestrzeniami publicznymi na całym świecie.
Rzeźby mojego gościa są zainstalowane na stałe aż na trzech kontynentach!
Artysta regularnie bierze udział w międzynarodowych targach sztuki, prezentując swoje prace głównie na rynkach azjatyckich, w Korei Południowej, Taiwanie, Hong Kongu, Indonezji czy Indiach.
Koclęga rozkochał w sobie Azję. To samo w sobie jest niezwykłą sztuką na polskim rynku, dla polskich artystów, którzy w przeważającej większości tworzą i nawiązują relację z kolekcjonerami jedynie w kraju.
Jak to zrobił? Skąd pomysł na zaistnienie na rynku azjatyckim? Zapraszam do zasłuchania w pierwszej części wywiadu z Tomaszem Koclęgą.
W tym odcinku rozmawiamy:
- o współpracy z podmiotami publicznymi na całym świecie i o tym dlaczego umiejętności bycia namolnym jest pomocna a nawet niezbędna,
- o planowanej, czasowej ekspozycji w Zadarze, w Chorwacji,
- o tym dlaczego tworzenie monumentalnych rzeźb to ogromna radość
- o tym w jakich okolicznościach narodził się pomysł na małe formy z brązu,
- o byciu cenionym przez podmioty na rynku sztuki w Azji,
- o różnicach kulturowych, klapkach w odlewni w Indiach i nacieraniu rtęcią,
- backstage z drobnymi potknięciami ku miłym wspomnieniom z dnia nagrania 🙂
A już w listopadzie druga część wywiadu:
- o tym jak współpracuje się z biurami projektowymi w Indiach oraz licznymi galeriami sztuki, między innymi z Seulu, New Delhi, Hong Kongu, Londynu, Warszawy, Wrocławia czy Poznania.
- o emocjach i różnicach w przeżywaniu sztuki przez kolekcjonerów z różnych regionów świata,
- o rzeźbach ze śniegu i zwycięstwach w międzynarodowych konkursach i wierzcie mi to jest TO! W podcaście niestety nie ma wizji ale jestem pewna, że usłyszycie radość, której artysta nie ukrywa opowiadając o tym wyzwaniu podjętym kilkukrotnie na międzynarodowych mistrzostwach m.in. w Japonii i Chinach.
- o japońskich śniadaniach: kapuście i rybnym sosie, relacji z żoną, jej ogromnym wsparciu dla artysty,
- odpowiedzi na pytania zadane przez obserwatorów @konikreatywny (IG)
Ten odcinek to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów, którzy cenią sobie rzeźbę. Zresztą oba odcinki z Tomaszem Koclęgą przeplata moc dygresji o arcy ciekawym życiu współczesnego i cenionego na świecie polskiego artysty.
Dodam, że już w listopadzie artysta będzie prezentował swoje dzieła na wystawie w galerii ArtTrack oraz na Warszawskich Targach Sztuki.
Zapraszam Cię do zasłuchania w 61 odcinku podcastu Konik Kreatywny. Pierwszej części rozmowy z artystą Tomaszem Koclęgą. Druga część wywiadu już w listopadzie!
Słuchaj na Spreaker Słuchaj na Spotify
Dziękuję hotelowi Andel’s w Łodzi z sieci hoteli Vienna House, za wsparcie działań Konika Kreatywnego umożliwiające realizację nagrań z moimi gośćmi w intrygujących, loftowych przestrzeniach apartamentów hotelowych.
Kursy online dla artystów. Sprawdź pełną ofertę w SKLEPIE Konika Kreatywnego.
_
Opinie artystów o moich konsultacjach znajdziesz tu: link